Monika Adamczak

Kiedy można unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego

Zamawiający powinien samodzielnie ocenić okoliczności prowadzonego postępowania i podjąć decyzję co do jego ewentualnego unieważnienia. Nie oznacza to jednak, że ma w tym zakresie całkowitą swobodę.

Zmiany w dokumentach dotyczące zamówień

Zmiany przepisów (choć częściowo konieczne) nie będą sprzyjać ujednoliceniu regulacji i odformalizowaniu procesu składania ofert przez wykonawców.

Bez wątpliwości przy zamówieniach na transport

Nie będzie już kontrowersji, że prawo zamówień publicznych znajdzie zastosowanie do zamówień na usługi w zakresie przewozu koleją lub metrem.

Subsydia zagraniczne w sektorze zamówień publicznych

Rozporządzenie FSR ma przede wszystkim przeciwdziałać sytuacjom, w których wkłady finansowe wnoszone przez państwo trzecie pozwalają danemu przedsiębiorstwu na złożenie tzw. niezasadnie korzystnej oferty (oferty z rażąco niską ceną w prawie krajowym) powodującej tym samym zakłócenia na rynku wewnętrznym.

Dopuszczalność zawarcia ugody przy zamówieniach publicznych

Weryfikując dopuszczalność zawarcia ugody między zamawiającym a wykonawcą należy w szczególności dokonać oceny tego, czy charakter ugody prowadzi do zmiany umowy łączącej obie strony.

Postępowanie skargowe związane z przetargami może wiązać się problemami

Kluczowe i doniosłe wątpliwości związane z wnoszeniem i rozpatrywaniem skarg nie zostały rozstrzygnięte w nowych przepisach regulujących przeprowadzanie przetargów. Utworzenie jednego sądu zamówień publicznych sprzyjać będzie ujednoliceniu linii orzeczniczej.

Przetargi: dobre szacowania to klucz do właściwego zarządzania ryzykiem

Jedną z branż, która notorycznie zmaga się z trudnościami przy szacowaniu wartości zamówienia, jest branża B+R. Szacować należy to, co można przewidzieć, biorąc pod uwagę wszelkie źródła finansowania.

Prawo zamówień publicznych - prawo zamawiającego do informacji o podwykonawcach

Zamawiający może żądać od wykonawców wskazania już w ofercie części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom, oraz podania ich ewentualnych nazw, jeżeli są już znani.

Zamówienia publiczne: dla branży B+R przewidziane zostały wyjątki

Nowe przepisy prawa zamówień publicznych dopuszczają kilka istotnych wyjątków dotyczących zamawiania usług i dostaw na potrzeby prowadzenia prac badawczo-rozwojowych.

Zamówienia na niektóre usługi po nowemu

Klasyczne zamówienia podprogowe na usługi społeczne będą zatem co do zasady podlegać temu samemu reżimowi co zamówienia klasyczne, co jest zasadniczo sprzeczne z ideą upraszczania i odformalizowania.