Firma

Kto ma prawo do wzoru obuwia Crocs - jest wyrok Sądu Unii Europejskiej

Adobe Stock
Sąd Unii Europejskiej utrzymał w mocy unieważnienie rejestracji wzoru obuwia Crocs z uwagi na jego publiczne udostępnienie przed tą rejestracją.

Skąd wzięła się popularność Crocsów? Wszystko zaczęło się w 2002 roku, kiedy amerykański biznesmen George Boedecker Junior zaprezentował je na targach motorowodnych. Zostały wynalezione nie jako obuwie do chodzenia po ulicy, ale jako buty do noszenia w SPA. - W ciągu siedmiu lat sprzedano sto milionów par w 125 krajach, a u szczytu popularności wartość firmy produkującej te buty wynosiła 5,6 miliardów dolarów - możemy przeczytać w "Super Expressie".

Wzór tego obuwia w Unii Europejskiej chciała zastrzec spółka Western Brands LLC, która zwróciła się w tej sprawie ze stosownym wnioskiem do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). W lutym 2005 roku wzór został zarejestrowany jako wzór wspólnotowy. W dniu 3 listopada 2005 r. prawo do wzoru wspólnotowego zostało przeniesione na spółkę Crocs.

W 2013 r. francuska spółka Gifi Diffusion wniosła do EUIPO wniosek o unieważnienie prawa do wzoru, podnosząc, że jest on pozbawiony nowości. Argumentowała, że wzór ten został udostępniony publicznie przed dniem 28 maja 2003 r., tzn. przed okresem 12 miesięcy poprzedzającym zastrzeżoną datę pierwszeństwa (czyli datę złożenia wniosku patentowego w Stanach Zjednoczonych).

Decyzją z  6 czerwca 2016 r. EUIPO unieważnił wzór, uznając, że został on ujawniony przed dniem 28 maja 2003 r. i w rezultacie był pozbawiony nowości. Według EUIPO ujawnienie nastąpiło poprzez: zamieszczenie w witrynie internetowej Crocs (www.crocs.com); wystawienie podczas salonu żeglarskiego w Fort Lauderdale na Florydzie (Stany Zjednoczone) oraz udostępnienie do sprzedaży obuwia, w którym zastosowano wzór.

Spółka Crocs wniosła skargę na tę decyzję do Sądu Unii Europejskiej. Podniosła, że przypadki ujawnienia wzoru w Internecie stanowiły wydarzenia, które nie mogły stać się dostatecznie znane podczas zwykłego toku prowadzenia spraw środowiskom wyspecjalizowanym w danej branży, działającym w Unii.

W środę Sąd UE oddalił skargę spółki Crocs i utrzymał w mocy decyzję o unieważnieniu rejestracji wzoru obuwia Crocs.

Jak wyjaśniono, nie jest wymagane, by okoliczności składające się na udostępnienie wydarzyły się na obszarze Unii. W rezultacie Sąd orzekł, że EUIPO nie popełnił błędu, stwierdzając, że poprzez wspomniane trzy przypadki ujawnienia, przynajmniej rozpatrywane łącznie, sporny wzór został udostępniony publicznie przed dniem 28 maja 2003 r.

Ponadto Sąd orzekł, że spółka Crocs nie udowodniła, że trzy przypadki ujawnienia ustalone przez EUIPO nie mogły stać się dostatecznie znane, podczas zwykłego toku prowadzenia spraw, środowiskom wyspecjalizowanym w danej branży, działającym w Unii (czyli profesjonalistom zajmującym się sprzedażą i produkcją obuwia).

Sąd zauważył w szczególności, że spółka Crocs nie wykazała w sposób wymagany prawem, że producenci obuwia działający poza Stanami Zjednoczonymi nie mogli wyszukać jej witryny internetowej, ani że producentom tym nie było nic wiadomo o salonie żeglarskim w Fort Lauderdale, biorąc pod uwagę jego międzynarodowy charakter i ogromny sukces, który odniosła wystawa omawianego obuwia. Ponadto Sąd wskazał, że obuwie to było wprowadzone do sprzedaży w znacznej liczbie stanów amerykańskich i że z tego powodu jest mało prawdopodobne, by z uwagi na wagę, jaką dla rynku Unii mają trendy handlowe panujące na rynku amerykańskim, sprzedaż ta przeszła niezauważona przez działające w Unii środowiska wyspecjalizowane w danej branży.

Wyrok w sprawie T-651/16 Crocs, Inc. / EUIPO

Źródło: rp.pl, se.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL