Unijne fundusze pozwolą rozszerzyć firmom prowadzoną działalność badawczą i rozwojową

Od 14 kwietnia przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej o wsparcie na tworzenie centrów B+R. Czeka na nich 350 mln zł.

Publikacja: 05.03.2020 15:45

Unijne fundusze pozwolą rozszerzyć firmom prowadzoną działalność badawczą i rozwojową

Foto: AdobeStock

Przedsiębiorcy, w szczególności ci mali i średni, mają szansę sięgnąć po bezzwrotne dotacje na tworzenie lub rozwój centrów badawczo-rozwojowych, które pozwolą w przyszłości kreować nowe produkty, usługi lub technologie. I wykorzystywać je na własne potrzeby przedsiębiorstwa lub przekazywać prawa do nich innym firmom lub instytucjom.

Takie możliwości zapewnia działanie 2.1 „Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw", które wchodzi w skład programu „Inteligentny rozwój". Właśnie został do niego ogłoszony konkurs, co oznacza, że już wkrótce firmy będą mogły składać wnioski o dofinansowanie. Celem konkursu jest wyłonienie projektów, które w największym stopniu przyczynią się do osiągnięcia celów całego programu „IR" oraz celów wspomnianego działania 2.1. Zostały one określone jako wsparcie tworzenia i rozwoju infrastruktury B+R przedsiębiorstw poprzez inwestycje w aparaturę, sprzęt, technologie i inną niezbędną infrastrukturę, która służyć będzie prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych na rzecz tworzenia innowacyjnych produktów i usług. Przez niezbędną infrastrukturę rozumie się konieczne wydatki dotyczące tworzenia lub rozwijania działalności B+R związane z zakupem budowli i budynków, pod warunkiem, że ich nabycie pozostaje w bezpośrednim związku z celami projektu objętego wsparciem, która służyć będzie prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych na rzecz tworzenia nowych/przełomowych produktów i usług (wydatki na zakup nieruchomości są limitowane).

Pozostało 83% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP