Jak domagać się odszkodowania za szkody górnicze?

Budynek mieszkalny którego jestem właścicielem doznał szkody spowodowanej działalnością górnicza pobliskiej kopalni, popękały mury i nastąpił jego przechył o 3 stopnie wskutek podziemnych robót. Jak mogę domagać się odszkodowania, co ono obejmuje i jak zgłosić roszczenie – pyta pan Gerard.

Publikacja: 23.01.2020 16:30

Jak domagać się odszkodowania za szkody górnicze?

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Właściciel nieruchomości zgodnie z przepisami prawa geologicznego i górniczego (P.G.i.G.) i Kodeksu cywilnego ma możliwość dochodzenia od kopalni odszkodowania pieniężnego lub przywrócenia do stanu poprzedniego (w uprzednim stanie prawnym możliwe było jedynie przywrócenie stanu poprzedniego, tj. przed 1 stycznia 2012 r.

Szkodą spowodowaną ruchem zakładu górniczego jest szkoda, co do której uznano związek przyczynowo-skutkowy z ruchem zakładu górniczego co oznacza, że szkody w nieruchomości powstały wskutek eksploatacji kopalni. SN w uchwale z 12 maja 2004 r. (III CZP 20/04) stwierdził, iż szkoda wywołana ruchem zakładu górniczego może być naprawiona w części poprzez przywrócenie do stanu poprzedniego, natomiast w pozostałej części przez zapłatę odszkodowania.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP