fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Unia Europejska chce zdjąć Szwajcarię z szarej listy rajów podatkowych

Bloomberg
Dwa lata temu Szwajcaria trafiła na unijną szarą listę rajów podatkowych, ale już wkrótce ma z niej zniknąć. Ministrowie finansów państw UE chcą skorygować listę podczas najbliższego spotkania . Korekta ma wejść w życie 1 stycznie 2020 roku.

Agencja Reutera informuje, że do spotkania ministrów ma dojść w przyszłym tygodniu.

W październiku 2018 roku rzad w Bernie zapowiedział dużą reformę podatkowa.

Zapowiedź wprowadzenia zmian w szwajcarskim prawie było decydującym czynnikiem skreślenia tego kraju z szarej listy. Szwajcarski dziennik "Handelszeitung" podkreśla, że Bruksela doceniła wysiłki rządu federalnego w walce z oszustami podatkowymi.

Szwajcarskie media zastanawiają się teraz kiedy Bruksela znów zezwoli giełdzie w Zurychu na dostęp do unijnych rynków finansowych. W czerwcu tego roku Komisja Europejska nie przedłużyła szwajcarskim giełdom dostępu do unijnego rynku. Władze w Bernie odpowiedziały więc restrykcjami uderzającymi w rynek finansowy Wspólnoty.

Szara lista rajów podatkowych obejmuje kraje, które stosują rozwiązania podatkowe, które ułatwiają ukrywanie dochodów, ale jednocześnie współpracują z Brukselą i pomagają ścigać osoby uchylające się od płacenia podatków.

Bruksela ma też czarna listę, która obejmuje kraje, które nie chcą współpracować współpracować z Brukselą i zawalają na praktyki ukrywania dochodów. Państwa z czarnej listy są objęte bardziej rygorystycznymi kontrolami transakcji z UE. Ci, którzy zobowiązują się do zmiany zasad podatkowych, są usuwani z listy.

Na unijnej czarnej liście rajów podatkowych znajdują się m.in. Belize, Fidżi, Oman, Samoa, Trinidad i Tobago oraz Vanuatu, a także trzy regiony na terenie USA - wyspa Guam, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych oraz Samoa Amerykańskie, a także Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wyspy Marshalla, które maja z niej zostać wkrótce wykreślone.

W październiku 2016 r. Rada UE przyjęła kryteria, za pomocą których sprawdzano kraje spoza wspólnoty pod kątem praw regulujących sferę podatkową. Była to reakcja na skandale, które ujawniły wielką skalę uchylania się od podatków zarówno osób fizycznych, jak i firm. Do wszystkich jurysdykcji, których ocena była negatywna, Bruksela wysłała listy, prosząc je o podjęcie zobowiązań. Te, które je przyjęły, trafiły na szarą listę, a te, które je odrzuciły - na czarną.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA