fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Resort finansów rozdaje ople

Fotorzepa/Michał Walczak
Już 1 października 2015 r. rusza Narodowa Loteria Paragonowa. Do wygrania samochody, tablety, laptopy.

By wziąć udział w loterii wystarczy na specjalnej stronie internetowej zarejestrować dowód zakupu za minimum 10 zł. Nagrody są dosyć atrakcyjne – nowoczesne laptopy i tablety, raz w miesiącu będzie można wylosować samochód Opel Astra, a raz na kwartał – Opel Insignia.

Na stronie internetowej www.loteria-paragonowa.pl można znaleźć informację, iż pierwsze losowanie odbędzie się w listopadzie, a potem co miesiąc. Będą brać w nim udział paragony zebrane w październiku. W losowaniu mogą brać udział tylko osoby pełnoletnie. Ministerstwo Finansów zapowiedziało również weryfikowanie zgłoszonych dowodów sprzedaży. Do udziału w loterii upoważnią jedynie prawidłowo wystawione paragony fiskalne. Oznacza to, że wszelkiego rodzaju wydruki niefiskalne, np. potwierdzenia płatności kartą lub tzw. rachunki kelnerskie, nie będą brane pod uwagę.

Loteria ma przekonać Polaków, że codzienne wydawanie i branie prawidłowych paragonów fiskalnych podczas zakupów, w restauracji, barze czy u fryzjera ma znaczenie nie tylko przy dochodzeniu praw przez klientów w sytuacjach problemowych, ale także dla uczciwej konkurencji i stanu wspólnego budżetu – podkreśla resort finansów w komunikacie. Ministerstwo przekonuje, że przekłada się to na lepsze funkcjonowanie kraju i finansowanie oświaty, służby zdrowia, sportu czy kultury. Uczciwym przedsiębiorcom dużo trudniej jest konkurować na rynku z tymi, którzy nie płacą podatków lub płacą ich część. Dzięki temu mogą sobie pozwolić na niższe ceny za te same towary lub usługi i zwiększać swoją konkurencyjność.

„Dzisiaj tylko 7 proc. z nas przy zakupie towarów i zaledwie 5 proc. przy zakupie usług, w sytuacji kiedy nie otrzymuje paragonu – upomina się o niego. To zdecydowanie za mało i to chcemy zmienić. Wierzymy, że pozytywne skutki akcji będziemy odczuwać przez lata. Doświadczenia innych krajów, które wcześniej zorganizowały narodową loterię, np. Słowacji czy Portugalii, pokazują, że obywatele podchodzą do tego pomysłu z życzliwym zainteresowaniem. Zakładamy, że nasza akcja także spodoba się Polakom" – uważa Izabela Leszczyna wiceminister finansów, pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej.

I dodaje, że nazwa Narodowa Loteria Paragonowa jest nieprzypadkowa. - Wybraliśmy taką nazwę, aby podkreślić, że loteria jest naszą wspólną sprawą, że dotyczy wszystkich Polaków, bo wszyscy korzystamy z tego, że podatek VAT jest uczciwie odprowadzany do budżetu państwa. Poza tym jest narodowa, bo udział mogą brać wszyscy Polacy, którzy skończyli 18 lat i nie trzeba kupować żadnych losów – wystarczy paragon fiskalny za co najmniej 10 zł – dodaje.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA