Jest opinia w sprawie VAT od gmin

To, czy jednostki budżetowe prowadzą działalność samodzielnie, powinien ocenić sąd krajowy.

Publikacja: 01.07.2015 07:30

Jest opinia w sprawie VAT od gmin

Foto: 123RF

Zgodnie z zapowiedzią we wtorek rzecznik generalny wydał opinię w polskiej sprawie dotyczącej VAT. Na jej rozstrzygnięcie czekają tysiące gmin (sprawa o sygn. C-276/14 Gmina Wrocław).

Co z samodzielnością

Według opinii rzecznika Trybunał Sprawiedliwości UE powinien uznać, że art. 9 ust. 1 dyrektywy 112 należy interpretować w ten sposób, iż gminna jednostka organizacyjna może być uznana za podatnika podatku od wartości dodanej tylko, jeżeli prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą w jego rozumieniu. Opinia zawiera jednak zastrzeżenie, że to do sądu krajowego należy przeprowadzenie oceny, czy gminne jednostki budżetowe prowadzą działalność gospodarczą samodzielnie.

Rzecznik szczegółowo przeanalizował problem. Uzasadniając swoje stanowisko, podkreślił m.in., że to, czy dana jednostka ponosi ryzyko gospodarcze, jest jedną z okoliczności, które należy wziąć pod uwagę podczas oceny sposobu prowadzenia przez nią działalności gospodarczej.

Inne okoliczności, które można uwzględnić, to m.in.: prowadzenie działalności przez jednostkę we własnym imieniu i na własny rachunek, istnienie własnego majątku, swobodna organizacja zasad wykonywania pracy, zasoby osobowe i rzeczowe oraz odpowiedzialność umowna i deliktowa za szkody wyrządzone osobom trzecim.

Rzecznik twierdzi, że oceny samodzielnego charakteru działalności gospodarczej w rozumieniu art. 9 ust. 1 dyrektywy 112 należy dokonywać w każdym wypadku indywidualnie, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności danej sprawy.

Polska specyfika

Zdaniem rzecznika poszerzony skład NSA dokonał już oceny samodzielności działalności gospodarczej gminnych jednostek budżetowych. Biorąc pod uwagę konieczną znajomość szczególnych cech polskiego systemu administracji lokalnej, to właśnie sąd krajowy jest najodpowiedniejszy, by ocenić, czy gminne jednostki budżetowe, których dotyczy pytanie, prowadzą działalność samodzielnie.

W opinii podkreślono, że Trybunał Sprawiedliwości nie ma wszystkich informacji dotyczących administracji lokalnej w Polsce niezbędnych do przeprowadzenia takiej oceny i dlatego jej dokonanie powinno należeć do sądu odsyłającego.

Teraz sprawą rozliczania VAT przez polskie gminy zajmie się TS UE. Czy podzieli stanowisko rzecznika generalnego? Praktyka wskazuje, że orzeczenia Trybunału w Luksemburgu są zbieżne z wydanymi w sprawie opiniami.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, a.tarka@rp.pl

Opinia

Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Najistotniejsza wydaje się analiza relacji przepisu definiującego pojęcie podatnika jako podmiotu samodzielnie prowadzącego działalność gospodarczą (tj. art. 9 ust. 1 dyrektywy 112, któremu odpowiada art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT) do przepisu szczególnego, który wyłącza z grona podatników organy władzy publicznej i inne podmioty prawa publicznego (art. 13 ust. 1 dyrektywy i art. 15 ust. 6 ustawy o VAT). Analiza ta wiedzie rzecznika praktycznie do konkluzji, że jeżeli na gruncie stosownych przepisów polskich jednostki nie prowadzą samodzielnie działalności gospodarczej, to nie są odrębnymi podatnikami VAT.

Zgodnie z zapowiedzią we wtorek rzecznik generalny wydał opinię w polskiej sprawie dotyczącej VAT. Na jej rozstrzygnięcie czekają tysiące gmin (sprawa o sygn. C-276/14 Gmina Wrocław).

Co z samodzielnością

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP