fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Wielka Brytania kończy z węglem po tym co May zobaczyła na urlopie

AFP
Odchodząca premier Wielkiej Brytanii w drodze na szczyt G20 powiedziała, że topniejące lodowce jakie widziała w czasie urlopu w Szwajcarii skłoniły ją do podjęcia decyzji o wyznaczeniu brytyjskiemu rządowi celu całkowitej rezygnacji z emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku.

W drodze na szczyt G20 do Osaki May przyznała, że topniejące lodowce jakie widziała w czasie wakacji w Szwajcarii odegrały rolę w jej dążeniu do przyjęcia celu pełnego rezygnacji z paliw kopalnych przez Wielką Brytanię do 2050 roku.

Wielka Brytania jest pierwszą dużą gospodarką, która deklaruje całkowitą neutralność węglową do 2050 roku.

W Osace May ma zachęcać przywódców innych państw do pójścia w jej ślady.

Premier powiedziała dziennikarzom w samolocie lecącym do Japonii, że topniejące lodowce które widziała w czasie górskich spacerów w Szwajcarii zobrazowały jej, że należy działać.

Jak dodała zobowiązanie rządu do rezygnacji z węgla do 2050 roku było "ważnym wkładem w upewnienie się, że (Wielka Brytania) nie przyczynia się do zmiany klimatu w przyszłości".

May, która - wraz z jej mężem Philipem - jest miłośniczką spacerów przyznała, że uderzył ją wpływ zmian klimatycznych na przyrodę, jaki mogli obserwować w czasie wakacji.

- Philip i ja wędrujemy nie tylko po Walii, ale także w Szwajcarii i tam jest jedno miejsce, które odwiedzamy, a w którym widać jak szybko w ciągu ostatniej dekady cofają się lodowce - mówiła brytyjska premier.

- To uświadomiła mi problem zmian klimatycznych - dodała.

- G20 jest odpowiedzialna za 80 proc. emisji (CO2) więc nie chodzi tylko o to co robi Wielka Brytania, chodzi o to, co możemy zrobić razem - podkreśliła.

May zapowiedziała, że zaapeluje na szczycie G20, aby inne kraje szły w ślady Wielkiej Brytanii.

Poprzedni cel jaki stawiał sobie brytyjski rząd to redukcja emisji CO2 do 2050 r. o 80 proc.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA