Edukacja

Młodzi uczą się o Polakach na Wschodzie

W 2016 r. w ramach tego samego projektu nauczyciele odwiedzili m.in. cmentarz Orląt Lwowskich
archiwum prywatne, Marek Kozubal
Coraz więcej uczniów zdobywa wiedzę na temat Polaków mieszkających na Wschodzie.

W ramach projektu „Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązania" autorzy dotarli do ponad 3,5 tysiąca uczniów z 21 szkół, 15 miast i 5 województw. Przedsięwzięcie było skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych – gimnazjów, liceów i techników. W jego ramach została przygotowana "Teka Edukacyjna", składająca się z pięciu scenariuszy lekcyjnych i pomocy naukowych.

"Dołożono wszelkich starań, aby omawiane zagadnienia miały charakter przekrojowy – umożliwiający zarówno zdobycie niezbędnej wiedzy historycznej, jak również informacji obejmujących współczesną aktywność Polaków na Wschodzie" – opisuje Jakub Kajmowicz, prezes Fundacji Energia dla Europy.

W maju odbył się wyjazd szkoleniowy do Lwowa, którego celem było przygotowanie nauczycieli (ze szkół uczestniczących w projekcie) do wykorzystania materiałów edukacyjnych oraz zapoznanie z działalnością polskich organizacji działających na Ukrainie. Nauczyciele rozmawiali z dyplomatami, ekspertami oraz osobami polskiego pochodzenia, które mieszkają w tym kraju. Spotkali się z Rafałem Wolskim (Konsul Generalny RP we Lwowie), Wojciechem Królem (Kierownik Wydziału Karty Polaka w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie), Januszem Balickim (prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi), Łucją Kowalską (dyrektor Szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie), Weroniką Pazdej (dziennikarka Radia Lwów), Władysławem Kuczyńskim (23-letni Polak z Zimnej Wody, który walczył na wojnie w Donbasie), dr Pawłem Kowalem (były wiceminister spraw zagranicznych, historyk, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych PAN).

Uczestnicy wyjazdu odwiedzili także Brzuchowice, gdzie odbywała się "Lwowska Majówka 2017", organizowana przez Konsulat Generalny RP we Lwowie oraz środowiska polskie. Nauczyciele wysłuchali wykładu poświęconego procedurom związanym z otrzymaniem Karty Polaka oraz mieli okazję do rozmów z Polakami mieszkającymi na Ukrainie.

- To już druga edycja naszego projektu o Polakach na Wschodzie – niezmiennie stawiamy sobie za cel zainteresowanie młodych ludzi losem naszych rodaków, którym wiele lat temu "uciekła granica". Sukcesywnie rozbudowujemy jego część merytoryczną, czego widocznym efektem są przygotowane materiały edukacyjne – doceniają je zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, dzięki czemu z roku na rok projekt cieszy się większym zainteresowaniem – opisuje projekt Jakub Kajmowicz, prezes Fundacji Energia dla Europy.

Projekt „Polacy na Wschodzie - nasze zobowiązanie" był inicjatywą realizowaną w 2017 r. przez Fundację Energia dla Europy dzięki strategicznej współpracy z Fundacją PZU.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL