fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Adrian Zandberg: Wizja szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina napawa niepokojem

Adrian Zandberg
PAP/ Tomasz Gzell
- Zmiany forsowane przez Barbarę Kudrycką za czasów PO nie tylko nie naprawiły starych problemów, ale też stworzyły nowe patologie (...) jednak wizja szkolnictwa wyższego forsowana przez ministra Gowina napawa nas dużym niepokojem - stwierdził Adrian Zandberg z partii Razem.

Działacze Razem pikietowali dziś przed gmachem Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie odbywała się konferencja Narodowego Kongresu Nauki.

- Jarosław Gowin chce zamienić uniwersytety w przedsiębiorstwa biznesowe, w których nauka zostanie podporządkowana zyskom. To wizja w której cenę za uzdrowienie nauki i oczyszczenie uczelni z feudalnych układów poniosą najsłabsi - mówił Adrian Zandberg.

Zdaniem jego partii, ofiarami reformy szkolnictwa wyższego, proponowanej przez ministra Jarosława Gowina, będą maturzyści z mniejszych miejscowości oraz młodzi doktorzy.

- Skrajnie nierównomierna dystrybucja środków finansowych oraz obniżenie roli małych uczelni odbierze tysiącom młodych ludzi szanse na dobrą edukację wyższą. Doprowadzi to do dalszego pogłębiania podziałów między tzw. Polską A i B - powiedział Zandberg.

- Nie zgadzamy się na sprowadzenie małych uczelni do roli szkół zawodowych. Celem studiów nie jest tylko dostarczanie technicznej wiedzy, ale przede wszystkim nauka krytycznego myślenia i tworzenie postaw obywatelskich — skomentował polityk. Wg niego Jarosław Gowin próbuje pod pozorem reformowania upolitycznić uczelnie.

- Polska na tle innych krajów europejskich wypada fatalnie. Minister Gowin pewnie ma świadomość, że jego rząd nie ma nic do powiedzenia w tej sprawie i nic tutaj nie zmieni - konkludował Adrian Zandberg.

Najlepsze polskie uczelnie znalazły się w piątej setce tegorocznej edycji QS World University Ranking - klasyfikacji najlepszych na świecie uczelni wyższych. Łącznie w rankingu uwzględniono dziewięć polskich uczelni, czyli o trzy więcej niż przed rokiem. Większość naszych reprezentantów zanotowało jednak spadki.

Najwyżej z polskich uczelni sklasyfikowany został Uniwersytet Warszawski - na miejscach 411-420, po spadku o 45 pozycji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA