Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Edukacja

Polskie uczelnie coraz niżej w QS World University Ranking

Uniwersytet Warszawski, Brama Główna
Fotorzepa/ Magda Starowieyska
Najlepsze polskie uczelnie znalazły się w czwartej setce tegorocznej edycji QS World University Ranking - klasyfikacji najlepszych na świecie uczelni wyższych. Łącznie w rankingu uwzględniono dziewięć polskich uczelni, czyli o trzy więcej niż przed rokiem. Większość naszych reprezentantów zanotowało jednak spadki.

Najwyżej z polskich uczelni sklasyfikowany został Uniwersytet Warszawski - na miejscach 411-420, razem z m.in. Uniwersytetem Zatoki Perskiej z Bahrajnu, Kazachskim Narodowym Uniwersytetem Technicznym, czy Kijowskim Uniwersytetem Narodowym im. Tarasa Szewczenki.

UW został wyprzedzony m.in. przez Uniwersytet Wileński, który awansował o 80 pozycji. UW spadło o 45 pozycji - z 366. miejsca (w 2016 roku stołeczna uczelnia była na 344. pozycji na świecie).

Kolejne polskie uczelnie to Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (461. miejsce, spadek o 30 pozycji), Politechnika Warszawska (601. miejsce, identycznie jak przed rokiem), oraz plasujące się ex aequo na pozycjach 801-1000: debiutujące w rankingu Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Politechnika Wrocławska, a także Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Wrocławski, które zaliczyły solidarny spadek o 100 pozycji.

Pierwsze cztery miejsca zajęły uczelnie amerykańskie - Massachusetts Institute of Technology (MIT), Stanford University, Harvard University oraz California Institute of Technology (Caltech).

Za nimi uplasowała się koalicja szkół brytyjskich: Camridge, Oxford, UCL i Imperial College London. Najlepszą uczelnią spoza USA i Wielkiej Brytanii jest dziesiąta w rankingu szwajcarska Politechnika Federalna z Zurychu.

Miejsce niżej sklasyfikowany został Uniwersytet Technologiczny Nanyang (NTU) z Singapuru, najlepsza uczelnia z Azji. Z Oceanii najlepszy jest Australian National University (20. miejsce), z Ameryki Południowej - Uniwersytet w Buenos Aires (75. miejsce), a z Afryki - Uniwersytet w Kapsztadzie (191. miejsce).

W rankingu brane są pod uwagę następujące kryteria: opinia wykładowców (40 proc. oceny ogólnej), opinia pracodawców (10 proc.), stosunek liczby studentów do liczby wykładowców (20 proc.), cytowalność publikacji naukowych na podstawie Scopus (20 proc.), odsetek wykładowców zagranicznych (5 proc.) oraz odsetek studentów zagranicznych (5 proc.).

Ranking przeprowadzany jest od 2004 roku przez organizację Quacquarelli Symonds, zajmującą się problematyką nauczania na poziomie wyższym.

Zobacz pełen ranking

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL