fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Marynarki wojenne Turcji i Grecji będą ćwiczyć w pobliżu Krety

AFP
Turcja i Grecja ogłosiły przeprowadzenie konkurencyjnych ćwiczeń marynarki wojennej u wybrzeży greckiej Krety w czasie, gdy między obydwoma krajami rośnie napięcie w związku z wysuwanymi przez oba państwa roszczeniami do zasobów gazu i ropy naftowej w rejonie wschodniego Morza Śródziemnego - informuje BBC.

Turcja oficjalnie ostrzegła, by w czasie ćwiczeń jej marynarki wojennej w rejonie Krety inne jednostki omijały te wody.

Z kolei Grecja ogłosiła przeprowadzenie własnych ćwiczeń po tym, jak Turcja zapowiedziała rozszerzenie misji prowadzonej na wodach Morza Śródziemnego przez jej statek badawczy.

Do Ankary i Aten ma udać się szef MSZ Niemiec Heiko Maas, który będzie próbował zmniejszyć napięcie między państwami, które są sojusznikami w ramach NATO.

Maas spotka się z premierem Grecji, Kyriakosem Mitsotakisem, a w Turcji będzie rozmawiał z szefem MSZ tego kraju, Mevlutem Cavusoglu.

Grecja i Turcja roszczą sobie prawa do zasobów ropy i gazu znajdujących się u wybrzeży Krety i Cypru.

W poniedziałek Turcja ogłosiła, że misja statku badawczego Oruc Reis w rejonie Morza Śródziemnego zostanie przedłużona do 27 sierpnia.

Rzecznik rządu Grecji w odpowiedzi na tę decyzję zapowiedział, że rząd - "mając zaufanie społeczeństwa", zrobi "wszystko, by bronić swoich suwerennych praw".

W odpowiedzi prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podkreślił, że Turcja "nie zrobi najmniejszego kroku wstecz jeśli chodzi o działania (statku) Oruc Reis lub okrętów eskortujących go".

Erdogan dodał, że Grecja "wepchnęła się w chaos, z którego nie potrafi wyjść".

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA