Ranking firm doradztwa podatkowego 2018: zwycięzcy w kategorii Regiony

W pierwszej dwudziestce naszego rankingu znalazło się siedem firm spoza Warszawy i Mazowsza. Jak widać siedziba w regionie nie przeszkadza im zdobywać klientów z innych miast.

Publikacja: 30.06.2018 06:30

Ranking firm doradztwa podatkowego 2018: zwycięzcy w kategorii Regiony

Foto: 123RF

Doradztwo podatkowe często jest wiązane z dużym biznesem. W naszym rankingu chcemy jednak pokazać, że rynek doradztwa to nie tylko stolica. Wysoko notowane w naszym zestawieniu są też firmy i kancelarie z innych miast. W porównaniu z warszawskimi firmami mają niezaprzeczalny aut: blisko im do lokalnego biznesu, ale swoim zasięgiem obejmują niejednokrotnie całą Polskę. Kancelarie z Wrocławia, Szczecina czy Krakowa bez problemu zdobywają klientów w innych regionach. Sprzyja temu rozwój nowoczesnych technologii, w tym informatyzacja procesów podatkowych.

To, że siedziba w regionie nie przeszkadza, by świadczyć usługi na terenie całego kraju, potwierdza przykład kancelarii EOL ze Szczecina, zatrudniającej 11 doradców podatkowych. Mimo iż większość jej klientów stanowią firmy z północnej i zachodniej Polski, to obsługuje też przedsiębiorstwa ze stolicy i innych miast. Sprzyja temu w dużej mierze poprawiająca się infrastruktura transportowa.

Kliknij w tabelę

Bartosz Olechowski, wspólnik w kancelarii EOL wyjaśnia, że ułatwieniem dla szczecińskich doradców jest duża liczba połączeń lotniczych. Żeby spotkać się np. z klientem z Lublina, korzystają z samolotu do Warszawy, a tam wynajmują samochód. Olechowski podkreśla, że nie myśli o zmianie siedziby.

Czytaj także: Nagrodziliśmy najlepszych doradców podatkowych

Decyduje komfort życia

– Położenie Szczecina jest o tyle specyficzne, że bliżej nam do Berlina niż do Warszawy. Atutem naszego miasta jest komfort życia, do pracy można dojechać w kilka minut. Również lokalny rynek doradztwa podatkowego ma wiele zalet. Rynek szczeciński jest co prawna płytszy, jeśli chodzi o liczbę klientów, niż np. warszawski, ale też dużo mniej konkurencyjny. Jesteśmy tu największą kancelarią, a naszym głównym konkurentem jest szczeciński oddział Deloitte – informuje Olechowski.

Innym przykładem może być ETL Holding Polska z siedzibą w Gdańsku. Firma ta należy do grupy ETL – międzynarodowej sieci kancelarii doradców podatkowych i biegłych rewidentów, działającej w ponad 50 krajach świata.

– Miejsce siedziby nie ma obecnie większego znaczenia. Mimo iż ETL ma główną siedzibę w Gdańsku, obsługuje klientów na terenie całego kraju – mówi Jacek Bajson, doradca podatkowy w kancelarii BSJP, należącej do grupy ETL.

Czytaj także: Znamy największe firmy doradztwa podatkowego

Dodaje, że lokalizacja w dużym mieście pomaga utrzymywać bieżący kontakt z klientami. Rozwój nowoczesnych technologii i postępująca automatyzacja sprawiają, że niektóre czynności doradztwa można wykonywać również w innych miejscach. – Ponadto, posiadając biura w mniejszych miejscowościach, możemy być bliżej naszych lokalnych klientów – zaznacza.

Podobne słowa pasują również do pozostałych uczestników tegorocznego zestawienia. Największa w Wielkopolsce firma TPA, zatrudniająca 19 doradców podatkowych, znalazła się na dziesiątym miejscu ogólnopolskiej listy. Poza siedzibą w Poznaniu, ma też biura w Katowicach i Warszawie, gdzie prowadzi większość swoich projektów.

Podobnie druga w tym regionie firma Grant Thornton, zatrudniająca 11 doradców, która w naszym rankingu zdobyła drugą nagrodę za zaangażowanie w tworzenie dobrego prawa podatkowego.

Również największa w Łodzi kancelaria Mariański Group, zatrudniająca 12 doradców, świadczy usługi na terenie całego kraju. Partnerem zarządzającym kancelarii jest prof. Adam Mariański, autor licznych komentarzy podatkowych, od stycznia 2018 r. przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Czytaj także: Największe firmy podatkowe według przychodów

Połączenie autorytetu naukowego i praktyki to również sposób na sukces innej łódzkiej kancelarii Poltax, którą zarządza prof. Henryk Dzwonkowski z Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuje dla niej trzech doradców.

Wygrywają spory

Biuro w Warszawie ma również kancelaria GLC Tax z Katowic, dla której pracuje ośmiu doradców. Druga w regionie śląskim jest Grupa Gumułka, zatrudniająca sześciu doradców, która oferuje także swoim klientom usługi związane z audytem i księgowością.

Po dziesięciu doradców zatrudniają największe w Małopolsce kancelarie ECDDP i Taxpoint. Obie znalazły się w naszym rankingu na liście firm mających najlepsze strony internetowe. ECDDP to kolejna firma, która ma biuro w stolicy oraz w Katowicach i Łodzi.

Cieszymy się też, że w tym roku w naszym rankingu wzięło udział siedem firm z Wrocławia. Największa to Tax Advisors z ośmioma doradcami, która wyprzedza kancelarię Olesiński i Wspólnicy oraz Sendero. Obie zatrudniają po sześć osób z tytułem doradcy podatkowego.

W naszym rankingu chcemy też pokazać, że siedziba w regionie nie jest żadną przeszkodą, by osiągać duże sukcesy.

– Jesteśmy przykładem tego, że grupa doradców z prowincji może stworzyć silną kancelarię, która uczestniczy w wyznaczaniu linii orzeczniczej – podkreśla Bartosz Olechowski. Najnowszym tego przykładem jest orzeczenie z 8 czerwca br. EOL wygrał przed WSA w Warszawie sprawę dotyczącą odmowy wydania opinii zabezpieczającej (III SA/Wa 2354/17). Sąd orzekł, że aby fiskus mógł uznać, iż restrukturyzacja firmy to unikanie opodatkowania, musi jasno wykazać, dlaczego korzyści ekonomiczne są mniejsze niż podatkowe.

Zobacz wyniki 12. rankingu doradców podatkowych

Doradztwo podatkowe często jest wiązane z dużym biznesem. W naszym rankingu chcemy jednak pokazać, że rynek doradztwa to nie tylko stolica. Wysoko notowane w naszym zestawieniu są też firmy i kancelarie z innych miast. W porównaniu z warszawskimi firmami mają niezaprzeczalny aut: blisko im do lokalnego biznesu, ale swoim zasięgiem obejmują niejednokrotnie całą Polskę. Kancelarie z Wrocławia, Szczecina czy Krakowa bez problemu zdobywają klientów w innych regionach. Sprzyja temu rozwój nowoczesnych technologii, w tym informatyzacja procesów podatkowych.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP