Bruksela: szybciej z tym budżetem

Bez dodatkowych pieniędzy nie da się sfinansować ambitnych unijnych polityk – brzmi przesłanie Komisji Europejskiej do przywódców państw UE.

Aktualizacja: 16.02.2018 07:29 Publikacja: 15.02.2018 20:00

Bruksela: szybciej z tym budżetem

Foto: 123RF

23 lutego odbędzie się w Brukseli unijny szczyt, na którym przywódcy państw UE mają m.in. dyskutować o przyszłych finansach Wspólnoty po 2020 r. Projekt wieloletniego budżetu ma przygotować Komisja Europejska i przedstawi go 2 maja. Ale już teraz apeluje do państw o wytyczne. I ostrzega, że bez zwiększenia finansowania nie da się realizować ambicji UE.

– Planowanie budżetu to nie zadanie z dziedziny księgowości. Tu chodzi o priorytety i ambicje – powiedział Jean-Claude Juncker, przewodniczący KE. Ich jest więcej, a pieniędzy mniej, bo wyjście Wielkiej Brytanii z UE oznacza ubytek rocznie 13 mld euro, czyli ok. 10 proc. ogólnego budżetu. W latach 2014–2020 państwa UE wpłacają do wspólnej kasy sumę stanowiącą 1,03 proc. ich połączonego dochodu narodowego brutto (DNB). Gdyby odliczyć Wlk. Brytanię, to proporcja ta musiałaby wzrosnąć do 1,13 proc. DNB. Dlatego KE apeluje, aby limit dla nowego wieloletniego budżetu nie wynosił 1,03 proc., ale bliżej 1,2 proc. DNB.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Budżet i podatki
Luka VAT skoczyła do 15,8 proc. Runął mit Morawieckiego o cudzie VAT-owskim?
Budżet i podatki
Polska w piątce krajów UE o najwyższym deficycie. Będzie reakcja Brukseli
Budżet i podatki
Ponad 24 mld zł dziury w budżecie po I kwartale. VAT w górę, PIT dołuje
Budżet i podatki
Francja wydaje ciągle za dużo z budżetu
Budżet i podatki
Minister finansów: Budżet wygląda całkiem dobrze