Masowe przekręty podatkowe na Ukrainie

Rocznie budżet Ukrainy traci około 750 mln euro z tytułu przekrętów podatkowych. Dochody ukrywają oligarchowie, a ich firmy stosują przestępcze schematy, by płacić kasie państwa jak najmniej.

Aktualizacja: 24.09.2018 16:08 Publikacja: 24.09.2018 13:24

Masowe przekręty podatkowe na Ukrainie

Foto: Flickr/Juanedc

Do takich wniosków doszli autorzy raportu przygotowanego na zlecenie frakcji „Lewych” i skandynawskich „Zielonych” Parlamentu Europejskiego, który dziś jest prezentowany w europarlamencie.

„Wyniki badania pokazują, że za minione trzy lata (2015-2017) eksport rudy żelaza z Ukrainy był o co najmniej 20 proc. niedoszacowany” - cytuje raport Deutsche Welle.

Autorzy podkreślają, że nie tylko ruda żelaza, ale też stal, żywność i inne ukraińskie wyroby są eksportowane w przestępczym schemacie, którego podstawą jest tzw. cena transferowa.

Czytaj także:  Tajna część PKB Rosji. Rząd ukrywa, ile wydaje na broń i badania 

„Firma z kraju z wyższymi stawkami podatkowymi, np. z Ukrainy, sprzedaje swoją produkcję z oddziału tej firmy w krajach z niższymi podatkami w cenie poniżej rynkowej. W ten sposób wykazuje mniejszy zysk do opodatkowania na Ukrainie” - wyjaśniają eksperci.

Podkreślają, że ma to istotne znaczenie, gdyż od 2014 r. Unia przeznaczyła 11 mld euro na pomoc finansową dla Ukrainy. Z tego 3 mld euro wciąż do Kijowa nie trafiły, z powodu niewykonania warunków pomocy, szczególnie dotyczących skutecznego zwalczania korupcji. Ale 8 mld euro to i tak ogromna pomoc dla kraju, którego gospodarka osiąga roczny obrót na poziomie 92 mld euro.

Własny kraj ograbiają nie tylko przedsiębiorstwa, ale też oligarchowie. „ Grupom oligarchów na Ukrainie wypisuje się czeki in blanco i daje różne ulgi” - podkreśla Helmut Scholtz z frakcji „Lewych” cytowany przez Der Spigel.

Europarlamentarzyści podkreślają, że Bruksela doskonale wie o ukraińskich przekrętach, jednak przymyka na nie oczy. Powodem takiego postępowania jest rosyjska agresja wobec Ukrainy. Wspierając Kijów, Bruksela z pobłażaniem traktuje to, co się dzieje wewnątrz tego kraju.

Budżet i podatki
Luka VAT skoczyła do 15,8 proc. Runął mit Morawieckiego o cudzie VAT-owskim?
Budżet i podatki
Polska w piątce krajów UE o najwyższym deficycie. Będzie reakcja Brukseli
Budżet i podatki
Ponad 24 mld zł dziury w budżecie po I kwartale. VAT w górę, PIT dołuje
Budżet i podatki
Francja wydaje ciągle za dużo z budżetu
Budżet i podatki
Minister finansów: Budżet wygląda całkiem dobrze