fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Pekao może sprzedać DI Xelion

materiały prasowe
W grupie Pekao ten rok upływa pod znakiem porządkowania biznesu maklerskiego. Bardzo prawdopodobne są kolejne ruchy.

Niedawno CDM Pekao został włączony w struktury banku i połączony z DM Pekao. Wcześniej, bo w czerwcu, zmiany dotknęły również Dom Inwestycyjny Xelion, którego właścicielem jest Pekao. Obsługa rachunków maklerskich z tej firmy również została przeniesiona do DM Pekao. Okazuje się jednak, że może to niejedyne zmiany, jakie dotkną DI Xelion. Jak bowiem dowiedział się „Parkiet", DI Xelion może zmienić akcjonariusza.

Pekao szuka nowego właściciela dla tej firmy. Bank spod znaku żubra nie odpowiedział wprost na nasze pytanie, czy DI Xelion został wystawiony na sprzedaż. – DI Xelion jest jednym z liderów rynku wealth management w Polsce, który stale rozwija swoje usługi. Aktualnie intensywnie przyglądamy się zmianom regulacyjnym, w tym MiFID II, które wpływają na sposób świadczenia usług inwestycyjnych. Grupa Pekao świadczy szeroko rozumiane usługi inwestycyjne w różnych kanałach, w tym poprzez DI Xelion. Działalność DI Xelion jest częścią naszych analiz – usłyszeliśmy tylko w biurze prasowym banku.

DI Xelion po zmianach, jakie przeszedł w połowie roku, prowadzi obecnie działalność skoncentrowaną na usługach pośrednictwa, doradztwa inwestycyjnego oraz oferowania instrumentów finansowych poprzez własną sieć doradców. I chociaż podmiot ten nigdy nie należał do czołowych domów maklerskich na naszym rynku, to przez lata wyrobił sobie mocną markę opartą głównie na sprzedaży produktów inwestycyjnych.

Z raportu finansowego DI Xelion za ubiegły rok wynika, że za jego pośrednictwem na koniec 2018 r. inwestorzy zainwestowali prawie 3,4 mld zł. Z tego tylko niecałe 80 mln zł przypadło na papiery wartościowe notowane na giełdzie. Zdecydowana większość, bo prawie 3,2 mld zł, została zainwestowana w produkty zbiorowego inwestowania, tj. fundusze inwestycyjne otwarte i zamknięte, UFK czy portfele asset management. To ma niebagatelne znaczenie przy procesie sprzedaży DI Xelion. Firmą zainteresowana jest bowiem przede wszystkim branża TFI.

– Potencjalny nabywca w postaci któregoś z TFI zyskałby sieć dystrybucji, która jest mocną stroną Xeliona, i mógłby oferować swoje produkty na jeszcze większą skalę, co jest istotne w obliczu obecnych regulacji i wytycznych – wskazuje osoba związana z branżą funduszy inwestycyjnych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA