Malowidła Rubensa na sklepieniu Whitehall Banqueting House to 9 scen gloryfikujących Jakuba I - króla Anglii i Szkocji, zmarłego w 1625 roku, którego następcą został Karol I Stuart - to on zlecił malarzowi wykonanie dzieła.

Stosowana przez Polaków technika została po raz pierwszy wykorzystana w okulistyce. W Toruniu, w Instytucie Fizyki UMK funkcjonuje ośrodek wykorzystujący tomografię  optyczną do diagnostyki okulistycznej, szczególnie siatkówki oka. Pracujący w nim badacze wpadli na pomysł zastosowania tej metody do badań obiektów zabytkowych.

Transport zabytkowych obiektów do laboratorium często nie jest niemożliwy, w takich przypadkach aparaturę trzeba do nich dowozić. Naukowcy z Torunia wcześniej badali już  "Słoneczniki" van Gogha, obrazy Leonarda da Vinci we Florencji, Ołtarz w Gandawie. .

Badania w Londynie prowadzono z rusztowania wysokości 15 metrów. Połączenie wyników uzyskanych przez polską grupę z rezultatami wcześniej przeprowadzonych analiz, oraz z wynikami  badań, które są nadal realizowane przez specjalistów z innych krajów, umożliwi wyłonienie całościowego obrazu.

Na początku XX wieku malowidła zdjęto z sufitu, naklejono na sklejkę i zawieszono z powrotem. Później musiały zostać pocięte na fragmenty Podczas bombardowań Londynu  w trakcie II Wojny zostały pocięte na kawałki i wywiezione w bezpieczne miejsce. Po wojnie przeprowadzono trzy razy ich konserwację, teraz prowadzona jest po raz czwarty, ale tym razem specjaliści dysponują metodami nie inwazyjnymi.