W zachodniej części starożytnego miasta założonego przez greckich kolonistów z miasta Sybaris, w pobliżu murów miejskich i kilkaset metrów od morza, „trwa kampania stratygraficzna, która wydobyła na światło dzienne dwie greckie świątynie w stylu doryckim” – podało ministerstwo.
Pierwsza odkryta świątynia, wstępnie opisana w czerwcu 2019 r. i badana od września 2022 r., pochodzi z pierwszych dekad V wieku p.n.e. i dziś stanowi, ze względu na swoje cechy architektoniczne i gabarytowe, absolutny unikat architektury świątynnej porządku doryckiego.
Czytaj więcej
Archeolodzy badający jedną z willi w Pompejach odsłonili pomieszczenie oferujące „bardzo rzadki wgląd w codzienne życie niewolników”.
Zachowana we fragmentach stylobatu (przyziemie kolumn) i krepidomy (trzy stopnie podstawy, na których zbudowano świątynię) ma wymiary 11,60 na 7,60 m, z perystazą 4 x 6 kolumn.
Ministerstwo podkreśla, że z badań przeprowadzonych w ostatnich tygodniach wynika jednak, że historia sanktuarium może być jeszcze starsza. - Najnowsze wyjątkowe odkrycia min. fragmentów kapiteli – podaje ministerstwo – pokazują, że wcześniej w tym miejscu stała świątynia o skromnych wymiarach, ale o cechach architektonicznych podobnych do pierwszych wielkich świątyń Posejdonii datowanych na VI wiek p.n.e.. Z jeszcze nie poznanych powodów, być może ze względu na zawalenie się budowli, na początku następnego stulecia konstrukcja ta została zastąpiona nową świątynią - podają badacze. Tym samym mamy dwie świątynie, "jedną w drugiej".