Minister kultury Włoch, Dario Franceschini, powiedział, że znalezisko jest „ważnym odkryciem, które wzbogaca wiedzę o codziennym życiu pompejan, w szczególności o warstwie społeczeństwa, o której wciąż niewiele wiemy”.

Pokój służył zarówno jako sypialnia, jak i magazyn, poinformowali badacze z pompejańskiego Parku Archeologicznego. Odkryto go w willi na przedmieściach Pompejów w Civita Giuliana, zaledwie kilka kroków od miejsca, w którym archeolodzy w styczniu znaleźli pozostałości dobrze zachowanego ceremonialnego rydwanu.

Czytaj więcej

Niezwykłe odkrycie w Pompejach. "Po raz pierwszy we Włoszech"

W pokoju z tylko jednym wysokim oknem i bez dekoracji ścian znajdują się resztki trzech łóżek wykonanych z drewna. Łóżka były regulowane, z dwoma mierzącymi 1,7 metra i jednym zaledwie 1,4 metra, co prawdopodobnie wskazuje, że mieszkała tam rodzina z dzieckiem.

W pobliżu, drewniana skrzynia zawierała metalowe przedmioty i tekstylia, które według badaczy „wydają się częścią uprzęży dla koni”.

Pod łóżkami znajdują się nocniki i inne przedmioty osobiste, a w kącie stoi osiem amfor.

Willa, z panoramicznym widokiem na Morze Śródziemne, na obrzeżach starożytnego rzymskiego miasta jest uważana za jedno z najważniejszych ostatnich znalezisk w Pompejach. Została odkryta po tym, jak policja natrafiła w 2017 roku na nielegalne tunele wykopane przez szabrowników.