fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Egzamin adwokacki i radcowski - wyniki: prawie 4 tys. nowych adwokatów i radców

rp.pl
Znane są już wyniki egzaminów adwokackiego i radcowskiego, przeprowadzone 20–23 marca 2018 r. Lepiej poszło kandydatom na adwokatów.

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało właśnie ostateczne wyniki tegorocznych egzaminów zawodowych.

Egzamin adwokacki zdało ponad 83 proc. kandydatów. Egzamin radcowski natomiast ponad 78 proc. młodych prawników.

Nie oznacza to jednak wcale, że na rynek w tym roku trafi więcej profesjonalnych pełnomocników z zielonymi żabotami.

Od lat o zostanie radcą prawnym stara się bowiem więcej prawników. W 2018 r. do egzaminu radcowskiego przystąpiło 2711 osób.

Sito eliminacji przeszło 2118 zdających. W egzaminie na członka palestry wzięło natomiast udział już 2177 prawników, a pozytywny wynik osiągnęło 1822.

Kandydatom na adwokatów najgorzej poszło zadanie z prawa cywilnego (165 ocen niedostatecznych, tj. ok. 34 proc. wszystkich takich ocen), a następnie z prawa karnego (122 oceny niedostateczne).

W przypadku egzaminu radcowskiego 317 osobom powinęła się noga na zadaniu z bloku z prawa administracyjnego (co stanowiło około 39 proc. wszystkich ocen niedostatecznych), a następnie z prawa cywilnego, po którym wystawiono 251 jedynek.

Najlepiej – w przypadku obu egzaminów – poszło rozwiązywanie zadań z etyki i zasad wykonywania zawodu.

Po zrównaniu uprawnień adwokatów i radców prawnych (od 2015 r. ci ostatni mogą być również obrońcami w sprawach karnych)pojawiają się pytania o sens przeprowadzania różnych egzaminów dla kandydatów na profesjonalnych pełnomocników.

– Rezygnacja z tej formuły ucięłaby corocznie powracające dyskusje o różnym stopniu trudności tych zadań. Poza tym jednolite zadania egzaminacyjne byłyby dobrym odzwierciedleniem jednolitych już kompetencji zawodowych radców i adwokatów – uważa radca prawny Włodzimierz Chróścik, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA