Niewypłacona emerytura jest świadczeniem niezrealizowanym

Jeżeli emeryt lub rencista zmarł przed wypłatą świadczenia, nie powinno ono wejść do spadku. Świadczenie to przysługuje członkom rodziny wymienionym w ustawie o emeryturach i rentach z FUS.

Publikacja: 31.08.2022 22:14

Niewypłacona emerytura jest świadczeniem niezrealizowanym

Foto: Adobe Stock

W razie śmierci osoby, która wystąpiła o świadczenie z ZUS, jej najbliżsi mogą domagać się wypłaty tego świadczenia na zasadach i w terminie określonym w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Kontrowersje w praktyce budzi jednak, czy te zasady dotyczą także najbliższych zmarłego, który już korzystał z emerytury lub renty.

Zasadą jest, że z dniem śmierci świadczeniobiorcy ustaje jego prawo do emerytury lub renty. Prawo do dalszych świadczeń nie przechodzi zatem na inne osoby. Regulacja art. 101 pkt 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 504 ze zm.) koresponduje z przepisem art. 922 § 2 kodeksu cywilnego, w myśl którego nie wchodzą w skład spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?