Już tylko miesiąc dzieli nas od wejścia podatkowo-składkowego pakietu Polskiego Ładu. Zmian jest mnóstwo i przedsiębiorców czeka wiele niespodzianek. Oto jedna z nich.

– Przedsiębiorca, który sprzeda samochód wykupiony w przyszłym roku z leasingu, zapłaci od niego nie tylko podatek, ale też składkę zdrowotną. I to sporą, bo wykup jest z reguły za niewielką kwotę, przy sprzedaży wyjdzie więc duży dochód. A składkę będziemy liczyć właśnie od dochodu – mówi Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting.

Taki będzie skutek dwóch nowych regulacji. Pierwsza dotyczy przedsiębiorców, którzy w swoich firmach korzystają z leasingowanych samochodów. Teraz rozliczają je w podatkowych kosztach działalności, po zakończeniu umowy wykupują (często za symboliczną kwotę) na cele prywatne i po pół roku mogą je sprzedać bez PIT. Przepisy na to pozwalają.

Czytaj więcej

"Polski Ład" PiS pogorszy zasady rozliczania leasingowanych aut

W przyszłym roku przedsiębiorca, który wykupi auto po leasingu i przeznaczy je na prywatne potrzeby, i tak będzie musiał rozliczyć jego sprzedaż w biznesie. Żeby uniknąć tego obowiązku, powinien czekać ze sprzedażą aż sześć lat (liczone od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu wycofania samochodu z działalności). Na starych zasadach można rozliczyć auta wykupione z leasingu do końca 2021 r.

Druga nowość dotyczy składek zdrowotnych. Teraz przedsiębiorcy płacą je w stałej wysokości. Polski Ład to zmienia. Przedsiębiorcy na skali podatkowej zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. dochodu z działalności gospodarczej. U tych, którzy korzystają z liniowego PIT, wyniesie 4,9 proc. dochodu.

– Problem polega na tym, że składka będzie liczona nie tylko od dochodów z działalności, którą przedsiębiorca zajmuje się na co dzień, np. wykonywania usług informatycznych, ale także wszystkich dodatkowych, m.in. właśnie ze sprzedaży auta wykupionego po leasingu – mówi Cezary Szymaś. I podaje przykład.

– Załóżmy, że przedsiębiorca leasingował samochód o wartości 120 tys. zł. W 2022 r. wykupił go po zakończeniu umowy za 2 tys. zł i sprzedał za 60 tys. zł. Dochód z transakcji to 58 tys. zł, bo do kosztów może zaliczyć tylko kwotę wykupu. Oprócz podatku przedsiębiorca zapłaci też składkę zdrowotną. Jeśli jest na skali, wyniesie 5220 zł. Jeśli na liniówce, 2842 zł – wylicza Cezary Szymaś.

Podatkowo-składkowy Polski Ład można już znaleźć w Dzienniku Ustaw (poz. 2105).