Polski Ład pogarsza zasady rozliczania leasingowanych aut. Przedsiębiorcom ciężko będzie uniknąć PIT przy ich sprzedaży. Doradcy podatkowi zapewniają jednak, że nowe przepisy nie spowodują obowiązku zapłaty VAT.

Przypomnijmy, że wprowadzana przez Polski Ład zmiana dotyczy samochodów, które najpierw były rozliczane w podatkowych kosztach działalności, a po zakończeniu umowy leasingu kupowane za symboliczną kwotę i przekazywane na prywatne potrzeby. Po pół roku można je sprzedać bez PIT.

Przychód z działalności

Obecne przepisy pozwalają na takie rozwiązanie. Wynika z nich, że jeśli wykupiony po zakończeniu umowy leasingu samochód nie był wykorzystywany w firmie i nie został zaliczony do składników jej majątku, kwota uzyskana ze sprzedaży nie jest przychodem z działalności. Należy ją uznać za przychód z odpłatnego zbycia rzeczy, o którym mówi art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT. Dochód z transakcji jest nieopodatkowany, jeśli auto zostanie sprzedane po upływie pół roku (licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie).

Od nowego roku będzie inaczej. Z podatkowego pakietu Polskiego Ładu wynika, że przedsiębiorca, który sprzeda samochód wykupiony z leasingu na cele prywatne, będzie musiał wykazać przychód z działalności gospodarczej. Żeby uniknąć tego obowiązku, powinien zaczekać ze sprzedażą aż sześć lat (liczone od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu wycofania auta z biznesu).

– Ta zmiana dotyczy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zarówno samodzielnie, jak i w spółce cywilnej czy jawnej, korzystających z leasingu operacyjnego (nie ma wpływu na leasing finansowy) – podkreśla Andrzej Jagiełło, doradca podatkowy w kancelarii Sendero.

Szansę na uniknięcie podatku ma przedsiębiorca, który wykupi auto z leasingu jeszcze w 2021 r. Z przepisu przejściowego wynika bowiem, że nowe zasady rozliczenia mają zastosowanie do rzeczy nabytych po 31 grudnia 2021 r. Samochód wykupiony do końca roku

zostanie więc rozliczony na starych zasadach. Natomiast sprzedaż samochodu wykupionego w 2022 r. należy rozliczyć w biznesie. I od dochodu zapłacić PIT.

Czy także VAT? Takie obawy pojawiły się na księgowych i leasingowych portalach internetowych. Czytamy na nich, że skoro dochód ze sprzedaży będzie rozliczany w firmie dla celów PIT, to transakcja może być też objęta VAT. Przedsiębiorca będzie więc obciążony dwoma podatkami.

Czytaj więcej

Polski Ład - poradnik: Kto zyska, a kto straci na „obniżce” podatków

Co na to eksperci?

– Polski Ład nie wprowadza żadnych zmian w kwestii leasingowanych samochodów w ustawie o VAT. Nowelizacja ustawy o PIT też nie. To dwa różne podatki, rządzące się własnymi zasadami. Jeśli więc przedsiębiorca kupuje samochód do majątku prywatnego i używa go na osobiste potrzeby, to nie ma VAT przy sprzedaży, mimo zmian w PIT – podkreśla doradca podatkowy Arkadiusz Łagowski.

– Samochód wykupiony na cele prywatne staje się częścią osobistego majątku przedsiębiorcy. Przy jego sprzedaży nie działa jako podatnik VAT, tylko zwykła osoba fizyczna – potwierdza Andrzej Jagiełło.

Wykup do firmy

Eksperci podkreślają, że zasady są inne, jeśli przedsiębiorca wykupi leasingowany samochód na cele firmowe i rozlicza go w działalności.

– Wtedy przy jego sprzedaży, oprócz PIT, musi też zapłacić VAT. Tak jest i tak będzie, Polski Ład niczego w tej sprawie nie zmienia – mówi Arkadiusz Łagowski.

– Rozliczenie wygląda podobnie, gdy auto wykupuje spółka kapitałowa, np. z ograniczoną odpowiedzialnością. Samochód jest w firmowym majątku, więc przy jego sprzedaży pojawi się CIT i VAT. Tu Polski Ład także niczego nie zmienia – mówi Andrzej Jagiełło.

Zdaniem Arkadiusza Łagowskiego po zmianach w ustawie o PIT może się skończyć wykupywanie samochodów za przysłowiową złotówkę. Bardziej opłacalne dla leasingobiorcy będzie takie rozłożenie płatności, aby raty były niższe, a kwota wykupu wyższa. Wtedy bowiem przy sprzedaży auta może wyjść mu strata i nie trzeba płacić PIT.

Obecnie podatkowy pakiet Polskiego Ładu czeka już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.

Korzystne interpretacje

Fiskus potwierdza, że sprzedaż samochodu, który po zakończeniu umowy leasingu został wykupiony na cele prywatne, jest nieopodatkowana. Zarówno w PIT (to się zmieni po wejściu Polskiego Ładu), jak i w VAT. Oto przykłady.

Sprzedaż samochodu z majątku prywatnego, wykupionego po zakończonej umowie leasingu operacyjnego, niewprowadzonego do środków trwałych w działalności, po upływie sześciu miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie (wykup), nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w PIT (interpretacja nr 0115-KDIT3.4011.627.2021.1.JS).

Skoro przedsiębiorca zamierza wykupić samochód jako osoba fizyczna i od momentu wykupu nie zamierza wykorzystywać go w działalności gospodarczej, to późniejsza sprzedaż auta nie będzie podlegała przepisom ustawy o VAT, a przedsiębiorca, dokonując tej czynności, nie wystąpi w charakterze podatnika, ponieważ zbycie pojazdu będzie stanowiło przejaw zwykłego zarządu majątkiem osobistym (interpretacja nr 0113-KDIPT1-3.4012.864.2017.2.JSO).