Adwokatura rozwiewa wątpliwości ws. punktów szkoleniowych

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej nie przewiduje rekomendowania odstąpienia od obowiązku doskonalenia zawodowego adwokatów - głosi pismo NRA.

Aktualizacja: 09.12.2019 11:19 Publikacja: 09.12.2019 10:15

Adwokatura rozwiewa wątpliwości ws. punktów szkoleniowych

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

W lutym 2018 roku Wyższy Sąd Dyscyplinarny adwokatury (sygn. akt: WSD 15/17) uznał, że karanie za brak udziału w szkoleniach zawodowych nie ma podstaw prawnych.

Czytaj także:

Bez dyscyplinarki dla adwokata za brak punktów szkoleniowych

Odwołując się do tego rozstrzygnięcia, stowarzyszenie adwokackie Defensor Iuris zapytało Naczelną Radę Adwokacką, czy podjęła lub zamierza podjąć działania polegające na zniesieniu bądź zmianie uchwały "o doskonaleniu zawodowym adwokatów".

W piśmie z września 2019 roku wskazało, że trwa swoista niepewność co do konieczności zbierania przez adwokatów punktów szkoleniowych. - Oczywiście część z nich, niejako "na własną rękę" podejmuje decyzję o zaniechaniu zbierania punktów, jednakże nadal pozostaje grupa adwokatów, którzy obawiając się odpowiedzialności dyscyplinarnej, ponoszą związane ze szkoleniami koszty - wyjaśniło stowarzyszenie.

W odpowiedzi poinformowano, że Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej nie przewiduje rekomendowania NRA odstąpienia od obowiązku doskonalenia zawodowego adwokatów. - Orzeczenie Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, na które powołują się Panie Mecenas w piśmie pozostaje w obiegu prawnym, ale w ocenie Prezydium NRA i Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury nie wyznacza ono linii orzeczniczej tym bardziej, że pojawiają się orzeczenia przeciwne - wyjaśniono.

Dalej wskazano, że ustawowa kompetencja do uregulowania kwestii doskonalenia zawodowego została przez NRA wykonana. - Prezydium NRA uznaje za zasadne modfyikację tego regulaminu w zakresie doprecyzowania o zapisy dotyczące działalności sekcji praktyków prawa - poinformowano w piśmie.

Przypomnijmy, iż zgodnie z uchwałą „O doskonaleniu zawodowym adwokatów” w celu spełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego adwokat powinien uzyskać w  danym  roku kalendarzowym co najmniej 12 punktów szkoleniowych.

Uchwała zawiera też zapis, w myśl którego, okręgowa rada adwokacka zobowiązana jest czuwać nad realizacją obowiązku doskonalenia zawodowego przez  członków  izby, a w przypadku stwierdzenia umyślnego naruszenia tego  obowiązku podejmować przewidziane prawem działania dyscyplinujące, w tym także wszczynać postępowania dyscyplinarne.

W lutym 2018 roku Wyższy Sąd Dyscyplinarny adwokatury (sygn. akt: WSD 15/17) uznał, że karanie za brak udziału w szkoleniach zawodowych nie ma podstaw prawnych.

Czytaj także:

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Prawo drogowe
Nowe fakty ws. wypadku na A1. Będą zarzuty dla kierowcy BMW
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej