Pandemia koronawirusa pokrzyżowała wyborcze plany adwokatów i radców prawnych. Radcowie zabiegali o zmianę przepisów, które umożliwiły im przeprowadzenie wyborów na szczeblu lokalnym, ale dla palestry stosownej noweli prawa o adwokaturze nie wprowadzono. W efekcie wiele dziekanów czy rad adwokackich działa mimo upływu kadencji wiele miesięcy temu.

– W adwokaturze potrzebne są teraz zgromadzenia izb adwokackich, które wyłonią nowe władze, w tym dziekanów, członków rady, prezesa i sędziów dyscyplinarnych, członków komisji rewizyjnej, a wreszcie delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury. Bez zgromadzeń izbowych nie będzie się mógł z kolei odbyć Krajowy Zjazd Adwokatury. Ten natomiast ma wyłonić władze naczelne, które przez następne cztery lata będą decydowały o obliczu adwokatury – mówi adwokat dr Kamil Szmid.

Czytaj także: Koronawirus: Naczelna Rada Adwokacka zwalnia ze składek

Jak w dobie pandemii powinna wyglądać procedura wyborcza? Wśród członków władz adwokatury jednomyślności nie ma. Część osób opowiada się za wydłużeniem kadencji do czasu poprawy sytuacji epidemicznej w kraju i za ustaleniem, że zgromadzenia odbędą się w określonym czasie po ustaniu pandemicznych obostrzeń. W ocenie innych powyższemu rozwiązaniu powinny towarzyszyć prace nad wprowadzeniem zdalnych wyborów (na wypadek gdyby Covid-19 nie osłabł). Są i tacy, którzy wciąż uważają, że planowany na listopad Krajowy Zjazd Adwokatury ma szansę się odbyć. Jeszcze inni popierają pomysł wyborów hybrydowych.

Autorem projektu zmian jest mecenas Szmid.

– Proponowana zmiana miałaby dostosować do sytuacji przepisy prawa o adwokaturze, aby umożliwić odbycie zgromadzeń oraz wyborów bez konieczności fizycznej obecności osób uprawnionych – wskazuje Kamil Szmid.

W jego ocenie po pierwsze jednoczesna obecność uprawnionych do głosowania nie powinna być wymagana, tak aby głosowania mogły być rozłożone w czasie i trwać nawet kilka dni, umożliwiając swobodne oddanie głosu bez obawy o zagrożenie życia lub zdrowia. Oddanie głosu mogłoby się natomiast odbywać poprzez wrzucenie go do urny lub przez głosowanie online, także na odległość.

– W moim przekonaniu zamiast podejmować działania zmierzające od przedłużenia kadencji, pokazujące nieporadność w stosunku do propozycji radców prawnych, należy przygotować nową formułę zgromadzeń. Jest to absolutnie możliwe i oczekiwane przez adwokatów. Nie można przy tym pominąć argumentu o przestrzeganiu kadencyjności organów, zasad demokracji, również wewnątrzizbowej. Trudno zrozumieć starania o przedłużanie kadencji, jeżeli można zabiegać o odpowiednie zmiany normatywne umożliwiające przeprowadzenie wyborów w zmienionej formule – podsumowuje Szmid.

– Naczelna Rada Adwokacka jest w trakcie procedowania stanowiska. W czwartek mamy posiedzenie plenarne, na którym zostaną podjęte decyzje – mówi mecenas Rafał Dębowski, sekretarz NRA.

Autopromocja
Real Estate Impactor

Gala wręczenia nagród liderom w branży nieruchomości

ZOBACZ RELACJĘ

Zastrzega przy tym, że Rada pracuje nad własnymi rozwiązaniami.