Projekt ustala zasady przepływu osób między różnymi zawodami prawniczymi, dostępu do nich bez aplikacji oraz egzaminów na aplikacje i zawodowych. W kwietniu ma rozpatrzyć go Komitet Rady Ministrów.
Bez aplikacji i dodatkowego egzaminu na listę adwokatów lub radców prawnych będą się mogli wpisać radcowie Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa z trzyletnim stażem pracy (w pierwszej wersji projekt nie wymagał stażu). Sędziowie, prokuratorzy, radcowie, adwokaci lub notariusze będą mogli swobodnie zmienić profesję prawniczą niezależnie od praktyki w dotychczasowym zawodzie. W tej sprawie projekt nie został zmieniony. Pozostała też regulacja dotycząca asesorów sądowych i prokuratorskich, od których wymagany ma być półroczny staż pracy. Kwestionują ją korporacje.
- Trzy lata aplikacji i pół roku praktyki to tyle samo co 3,5-letnia aplikacja adwokacka - wyjaśnia podstawy takiego rozwiązania Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi w MS.
Adwokatem lub radcą będą mogły zostać osoby, które zdały egzamin sędziowski lub prokuratorski po 1 stycznia 1991 r. i w ostatnich pięciu latach przed złożeniem wniosku co najmniej rok pracowały w kancelarii prawniczej albo przez półtora roku - jako referendarz sądowy lub asystent sędziego. Modyfikacja projektu polega na wprowadzeniu daty granicznej.
- Właśnie w 1991 r. egzaminy sędziowskie i prokuratorskie po raz pierwszy zdawali aplikanci, którzy odbyli szkolenie w nowej rzeczywistości prawnoustrojowej Polski -tłumaczy Iwona Kujawa. Praktyka w ostatnich pięciu latach ma zaś gwarantować znajomość obowiązującego prawa.