Zdaniem NRA wprowadzone ostatnio zmiany do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=57216E1EB280CE418405C720C1BC032C?id=166507]ustawy – Prawo o adwokaturze[/link] godzą w interesy obywateli, którzy powinni mieć pewność, że obsługujący ich adwokaci rzeczywiście wykonują zawód zaufania publicznego. Kwestionowane przepisy znoszą ustne egzaminy zawodowe oraz zmieniają niektóre zasady wpisywania na listę adwokatów, tak że pomijają odbycie aplikacji i zdawanie egzaminu zawodowego.

– Zdecydowaliśmy się na złożenie wniosku w trosce o to, by obywatele mieli gwarancję, że adwokat może być ich pełnowartościowym reprezentantem przed sądem. Tymczasem zaskarżone przepisy mogą doprowadzić do sytuacji, że w sądzie pojawią się adwokaci bez umiejętności prawidłowego i przekonującego argumentowania. Taki może być niestety efekt zniesienia egzaminów ustnych i praktyk zawodowych oraz przyjmowania do zawodu prawników, którzy nie mieli do czynienia z salą sądową – komentuje adw. Joanna AgackaIndecka, prezes NRA.

Adwokaci mają zastrzeżenia do wpisu na listę adwokatów osób, które zdały egzamin sędziowski lub prokuratorski po 1 stycznia 1991 r. i które co najmniej trzy lata w ostatnich pięciu latach wykonywały czynności wymagające wiedzy prawniczej, bezpośrednio związanej ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego, nie podoba im się też zwolnienie z obowiązku aplikacji osób, które ukończyły wyższe studia prawnicze i wykonywały podobne czynności co najmniej pięć lat w okresie nie dłuższym niż dziesięć lat. Chodzi również o ułatwiony dostęp do zawodu dla doktorów prawa, którzy nie mają żadnego praktycznego doświadczenia.

[b] [link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/06/23/adwokaci-skarza-swoja-ustawe-do-trybunalu/]Skomentuj artykuł[/link][/b]