Nie przysługuje więc od prawomocnych postanowień sądu odwoławczego kończących proces, jak również od wyroków, które nie kończą procesu.
Instytucja kasacji uregulowana jest w przepisach rozdz. 55 od art. 520 kodeksu postępowania karnego do art. 539 k.p.k.
Kasacja może być wniesiona od prawomocnego orzeczenia sądu odwoławczego kończącego postępowanie. Nie przysługuje więc od prawomocnych postanowień sądu odwoławczego kończących proces, jak również od wyroków, które nie kończą procesu – uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania, a ponadto od prawomocnego wyroku I instancji, który uprawomocnił się bez zaskarżania.
Kasację mogą wnieść strony, Prokurator Generalny i Rzecznik Praw Obywatelskich (art. 520 § 1 k.p.k. i art. 521 k.p.k.), przy czym Prokurator Generalny i Rzecznik Praw Obywatelskich mogą wnieść kasację od każdego prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie (art. 521 k.p.k.), a zatem również od postanowień oraz w sytuacjach gdy orzeczenie uprawomocniło się bez zaskarżania. Takie same uprawnienia posiada Naczelny Prokurator Wojskowy (art. 672a k.p.k.).
Strona może wnieść kasację zawsze, jeśli skarżyła wyrok sądu I instancji niezależnie od skutków tego zaskarżenia. Jeżeli natomiast stron nie skarżyła orzeczenia I instancji, to może wnieść kasację od wyroku sądu odwoławczego tylko wtedy, gdy sąd ten zmienił (zaskarżony przez inną stronę) wyrok na jej niekorzyść.