Wszystkie działania Prokuratury Generalnej związane są ze zbliżającą się polską prezydencją w UE i dotyczą bloku ochrona praw obywateli UE.
Najlepiej mają koronni
Chodzi o harmonizację przepisów programu ochrony świadka w całej UE. Dziś wygląda ona bardzo różnie. Rzecz dotyczy wszystkich świadków, nie tylko koronnych, lecz także anonimowych i o zwyczajnym statusie. W Polsce w najbardziej komfortowej sytuacji są ci pierwsi, choć to właśnie oni działali w świecie przestępczym. Korzystają z dobrodziejstwa bezkarności w zamian za współpracę z organami ścigania.
Polska Prokuratura Generalna chce zwrócić uwagę na ten problem na forum UE, by zagwarantować lepszą niż dziś ochronę także zwykłym świadkom.
O czym mowa?
– Możliwość zmiany tożsamości, miejsca zamieszkania i pobytu (na terytorium całej UE na podstawie umów dwustronnych) oraz zmiana wizerunku. Te środki ochrony powinny być zapewnione nie tylko świadkom koronnym. O pomocy finansowej raczej nie myślimy, gdyż byłaby to zbyt daleko idąca ingerencja w prawo krajowe – wymienia Krzysztof Karsznicki, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Prokuratury Generalnej. – Powodem do uruchomienia ochrony ma być realne zagrożenie dla życia lub zdrowia świadka albo jego najbliższej rodziny.