Władze Krajowej Rady Notarialnej przekonują, że zwiększenie ich uprawnień mogłoby nie tylko usprawnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, ale także ułatwić życie obywatelom. Chodzi m.in. o ułatwienia w formalnościach podatkowych.

W związku z przygotowywaną nowelizacją kodeksu cywilnego dotyczącą spadków notariusze mogą  zyskać nowe uprawnienie. Przy przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza będą bowiem mogli sporządzać wykaz inwentarza. Jak podkreślali członkowie prezydium KRN podczas wczorajszego spotkania z dziennikarzami, nawet w uzasadnieniu do projektu ustawodawca zaznaczył, że formularze  sporządzania wykazu inwentarza mają być podobne do tych, które wypełnia się w związku z podatkiem od spadków i darowizn.

– Jeśli sam ustawodawca podkreśla, że te formularze są podobne, to czemu nie wykorzystać wykazu inwentarza od razu w celach podatkowych – mówi Tomasz Janik, prezes Krajowej Rady Notarialnej. Podkreśla, że w samorządzie jest opracowywana koncepcja ułatwień. Gdy będzie gotowa,  samorząd postara się przekonać do niej ustawodawcę.

Rejenci przypominają także o innych postulatach, m.in. dania im uprawnień do wydawania nakazów zapłaty. Ich zdaniem byłby to bezpieczniejszy sposób na wydawanie tych rozstrzygnięć niż stosowany przez e-sąd. Joanna Greguła, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej, podkreśla, że Fundacja na rzecz Bezpiecznego Obrotu Prawnego (ustanowiona przez KRN) ma gotowy projekt dania rejentom możliwości wydawania nakazów zapłaty.

Prezes Janik podkreślał, że projekt był już procedowany przez Sejm. Prace jednak nie zostały zakończone, ponieważ upłynęła jego kadencja. Przekonywał również, że notariusze na pewno sprawdzaliby tożsamość danej osoby, kwestie przedawnienia, co pozwoliłoby uniknąć  nieporozumień, do których dochodzi w związku z wydawaniem nakazów przez e-sąd. Tam bowiem procedura oparta jest na większym automatyzmie.