Radca prawny A.G., prowadzący praktykę w ramach kancelarii prawnej, wystąpił do burmistrza pewnego miasta o przesłanie kserokopii wszystkich ofert złożonych w konkursie na obsługę prawną urzędu miasta oraz wskazanie oferty, która została wybrana.
W piśmie do radcy burmistrz poinformował, iż w Biuletynie Informacji Publicznej zamieszczona została informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty. Dalej wyjaśnił, że zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej na wniosek udostępnia się jedynie informacje, które nie zostały udostępnione w Biuletynie, a informacja w postaci przesłania kserokopii wszystkich ofert (stanowiących w istocie zbiór dokumentów) nie jest objęta zakresem ustawy. Dodał, iż niezależnie od tego, zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej (u.d.i.p.), prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz, o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych, a nadto ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę.
Takie załatwienie sprawy nie zadowoliło prawnika, który skierował do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na bezczynność burmistrza polegającą na nieudzieleniu informacji publicznej objętej jego wnioskiem.
W skardze radca stwierdził, iż zgodnie z wykształconym w praktyce sądowej standardem stosowania przepisów art. 1 i 6 u.d.i.p. za informację publiczną uznaje się zarówno treść dokumentów bezpośrednio wytworzonych przez podmioty wymienione w art. 4 u.d.i.p., jak i dokumentów używanych przez te podmioty przy realizacji przewidzianych prawem zadań, nawet gdy nie pochodzą wprost od nich.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 29 maja 2014 r. (sygn. akt II SAB/Ol 44/14) uznał, iż informacja w formie kserokopii ofert złożonych w postępowaniu w ramach konkursu ofert w sprawie zawarcia umowy o obsługę prawną urzędu ma co do zasady charakter informacji publicznej.