Radcowie prawni i informacja publiczna: skarżyć można izbę, a nie sąd dyscyplinarny

Tylko okręgowa izba radców prawnych lub Krajowa Izba Radców Prawnych może być stroną w postępowaniu ze skargi na bezczynność w sprawie udostępnienia informacji publicznej – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Publikacja: 13.10.2014 13:56

Radcowie prawni i informacja publiczna: skarżyć można izbę, a nie sąd dyscyplinarny

Foto: www.sxc.hu

Okręgowy sąd dyscyplinarny jest organem samorządu radców prawnych powołanym do rozpoznawania spraw dyscyplinarnych radców prawnych.

Pewien obywatel, który chciał otrzymać wszystkie orzeczenia wydane w postępowaniach dyscyplinarnych za lata 2012 i 2013 wydane przez Okręgowy Sądy Dyscyplinarny Okręgowej Izby Radców Prawnych w G., wystąpił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku ze skargą na bezczynność tego organu.

W odpowiedzi Okręgowy Sąd Dyscyplinarny wniósł o odrzucenie skargi, ponieważ w myśl art. 58 § 1 pkt 5 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie posiada zdolności sądowej.

Stanowisko to podzielił WSA w Gdańsku (sygn. akt II SAB/Gd 105/14), którzy przypomniał, iż co prawda zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o radcach prawnych do organów samorządu oprócz m.in. Krajowego Zjazdu Radców Prawnych, Krajowej Rady Radców prawnych oraz okręgowej izby radców prawnych zalicza się także okręgowy sąd dyscyplinarny. Jednak, ta sama ustawa wskazuje, że jednostkami organizacyjnymi samorządu posiadającymi osobowość prawną są wyłącznie okręgowe izby radców prawnych i Krajowa Izba Radców Prawnych (art. 5 ust. 2).

- Z powyższych regulacji wynika, że okręgowy sąd dyscyplinarny nie posiada odrębnej podmiotowości (zdolności) prawnej, albowiem żaden z przepisów powołanej wyżej ustawy takiej osobowości mu nie przyznaje. Zatem tylko okręgowa izba radców prawnych (lub też Krajowa Izba Radców Prawnych) może być stroną w postępowaniu ze skargi na bezczynność w sprawie udostępnienia informacji publicznej – stwierdził sąd.

WSA wskazał ponadto, że także z przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej nie wynika, by zawierała ona odrębne, szczególne unormowania, które wyposażałyby okręgowy sąd dyscyplinarny w zdolność sądową i pozwalały występować mu samodzielnie, niezależnie od okręgowej izby radców prawnych w postępowaniu sądowoadministracyjnym.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem