Do Sejmu trafił właśnie projekt ustawy o prokuraturze i przepisów ją wprowadzających. O najważniejszych zmianach pisaliśmy na łamach „Rz" 18 grudnia, choć wówczas nieoficjalnie. Projekt PiS może już jutro trafić do pierwszego czytania w Sejmie.
– Wszystko zależy od decyzji Konwentu Seniorów – mówi „Rz" poseł sprawozdawca Michał Wójcik (PiS). Nie ukrywa, że prace muszą zakończyć się jak najszybciej, bo 31 marca dobiega końca kadencja Andrzeja Seremeta, a do 5 marca prezydent Andrzej Duda powinien wybrać nowego prokuratora generalnego z dwójki kandydatów wyłonionych przez Krajowe Rady: Sądownictwa i Prokuratury – Krzysztofa Karsznickiego lub Laurę Łozowicką. Jeśli projekt do tego czasu nie wejdzie w życie, prezydent będzie musiał powołać nowego prokuratora generalnego, a potem ewentualnie skrócić mu kadencję, by wprowadzić reformę.
Dwa w jednym
Projekt, tak jak zapowiadaliśmy, choć został przygotowany przez ministra sprawiedliwości, trafił do Sejmu jako poselski. Ustawa łączy urząd prokuratora generalnego ze stanowiskiem ministra sprawiedliwości. Ten będzie kierował prokuraturą osobiście albo za pośrednictwem prokuratora krajowego i innych zastępców. Prokurator krajowy będzie pierwszym zastępcą prokuratora generalnego. W dniu wejścia w życie noweli zniknie Prokuratura Generalna, a powstanie Prokuratura Krajowa. Zajmie się prowadzeniem postępowań przygotowawczych w sprawach ścigania przestępczości zorganizowanej i najpoważniejszej korupcyjnej.
Wydział do spraw swoich
W Prokuraturze Krajowej powstanie Wydział Spraw Wewnętrznych, który poprowadzi postępowania przygotowawcze w sprawach najpoważniejszych czynów przestępczych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów. Znikną prokuratury apelacyjne – powstaną regionalne. Będą w nich utworzone wydziały do ścigania najpoważniejszej przestępczości: finansowo-skarbowej oraz przeciwko obrotowi gospodarczemu na dużą skalę. Prokuratury okręgowe zajmą się poważnymi sprawami kryminalnymi i finansowo-skarbowymi. Projekt przewiduje nowe uprawnienie dla pg. Będzie mógł zarządzić przejęcie i prowadzenie na poziomie PK, niezależnie od właściwości miejscowej i rzeczowej prokuratury, sprawy o obszernym materiale dowodowym, zawiłej pod względem faktycznym lub prawnym.
Zniknie prokuratura wojskowa, stanie się częścią prokuratury powszechnej. Powstaną jednak specjalne wydziały w jednostkach wszystkich szczebli, które zajmą się przestępstwami popełnianymi w środowisku żołnierzy zawodowych. W skład Krajowej Rady Prokuratorów przy pg nie wejdą politycy, tylko przedstawiciele każdego szczebla prokuratury oraz prokuratorzy w stanie spoczynku.