O powołaniu Dariusza Korneluka na szefa PK poinformował w czwartek szef KPRM Jan Grabiec. Ten wybór nie był jednak niespodzianką. Trzy tygodnie temu Korneluk wygrał konkurs na to stanowisko i Adam Bodnar zwrócił się do premiera z wnioskiem o jego powołanie na prokuratora krajowego.
Czytaj więcej
W czwartek premier Donald Tusk powołał Dariusza Korneluka na stanowisko prokuratora krajowego. Minister w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka stwierdziła, że premier i minister sprawiedliwości po raz kolejny łamią prawo.
Był to dopiero pierwszy ustawowy krok w procedurze. Zgodnie z art. 14 par. 1 Prawa o prokuraturze, prokuratora krajowego powołuje premier na wniosek prokuratora generalnego. Ten sam przepis stanowi też, że powołanie to następuje po uzyskaniu opinii prezydenta.
Prokurator Krajowy. Powołanie bez opinii Prezydenta
- Prezydent nie wyraził opinii. Kancelaria Prezydenta poinformowała nas, że prezydent nie zamierza wyrażać opinii. Będzie czekał ze swoją opinią na decyzję Trybunału Przyłębskiej, dotyczącą rzekomego sporu kompetencyjnego w sprawie stwierdzenia nieważności wyboru poprzedniego prokuratora, wskazanego przez ministra Ziobrę – mówił minister Grabiec.
Chodzi o wniosek, który prezydent skierował do TK w styczniu ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy nim a premierem i prokuratorem generalnym. Sprawa dotyczy pozbawienia Dariusza Barskiego funkcji prokuratora krajowego, w związku z jego nieprawidłowym przywróceniem do służby kilka lat temu. Według prezydenta usunięcie Barskiego ze stanowiska nastąpiło z naruszeniem prawa.