Wyborcza wygrana partii opozycyjnych sprawiła, że śmielej mówi się o zmianach w prokuraturze. Nie wszystkie propozycje utworzenia niezależnego organu ścigania przygotowane przez Stowarzyszenie Lex Super Omnia spotykają się z akceptacją środowiska będącego za zmianami. Na wystąpienie krytyków projektu ostro zareagowało oświadczeniem. Dziś jednak woli milczeć. Nieoficjalnie zapewniają, że nie ma żadnej wojny, że projekt jest do dyskusji i nic jeszcze nie zostało przesądzone.
Poszło o krytykę
Prokuratorzy: Michał Gabriel Węglowski oraz Piotr Turek, wystosowali do prokuratorów i asesorów oraz pracowników prokuratury list otwarty. Podają, że od lat interesują się losem prokuratury, biorą udział w debacie publicznej nad jej reformą, a ich artykuły i wywiady znaleźć można w internecie.
Pod koniec września 2023 r. prokuratorskie Stowarzyszenie Lex Super Omnia przedstawiło własny projekt ustawy – Prawo o ustroju prokuratury, który obaj ci prokuratorzy w swoich wypowiedziach publicznych poddali krytyce.
– Projekt LSO, oprócz słusznych rozwiązań, ma bardzo poważne mankamenty, a także negatywne rozwiązania, których skutki mogą wpłynąć na każdego z nas – mówi „Rzeczpospolitej” prokurator dr Piotr Turek, jeden z autorów listu.