Reklama

Prokuratorzy i sędziowie czują się nabici w pożyczki

Oprocentowanie pożyczek na cele mieszkaniowe dla sędziów i prokuratorów jest zbyt wysokie – takie skargi otrzymuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Ich autorzy wskazują, że zasady przyznawania pożyczek ustalone przez Ministra Sprawiedliwości pozostają niezmienione niemal od 30 lat, choć zmieniły się warunki gospodarcze.

Publikacja: 10.05.2023 12:01

Prokuratorzy i sędziowie czują się nabici w pożyczki

Foto: Adobe Stock

dgk

Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz Prawo o prokuraturze przyznają sędziom i prokuratorom prawo do pomocy finansowej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w formie pożyczki. 

W rozporządzeniach określających zasady ich przyznawania Minister Sprawiedliwości wskazał, że „pożyczka jest oprocentowana w stosunku rocznym w wysokości średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, określanego corocznie w ustawie budżetowej, z uwzględnieniem dokonanych spłat”. A zatem wysokość oprocentowania pożyczki jest silnie związana z wysokością inflacji. Przy wysokiej inflacji pojawia się jednak problem: oprocentowanie nie tylko traci na atrakcyjności, ale wręcz staje się mniej korzystne, niż propozycja zwykłych, komercyjnych banków. Przykładowo w 2015 r. wynosiło ono 1,2 proc., a w 2023 r. – już 9,8 proc.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama