Naczelna Rada Adwokacka zwraca uwagę na sytuację Polaków po Brexicie

Naczelna Rada Adwokacka postanowiła zwrócić uwagę władz RP na sytuację prawną Polaków w Wielkiej Brytanii i zadeklarowała gotowość do poszukiwania rozwiązań legislacyjnych.

Aktualizacja: 12.10.2016 14:23 Publikacja: 12.10.2016 12:08

Naczelna Rada Adwokacka zwraca uwagę na sytuację Polaków po Brexicie

Foto: 123RF

NRA wystąpiła do Ambasadora RP w Londynie z prośbą o wszelkie informacje dotyczące potencjalnego dyskryminowania obywateli RP na terenie Wielkiej Brytanii. Zadeklarowała, że wykorzysta kontakty z międzynarodowymi organizacjami prawniczymi do wspierania stanowiska polskich władz.

Brexit i jego wpływ na świadczenie usług prawniczych był głównym tematem debat delegacji prawniczych z całego świata w trakcie tegorocznych uroczystościach związanych z Rozpoczęciem Roku Prawniczego (Opening of the Legal Year) w Londynie. Dyskusja koncentrowała się na zagadnieniach związanych z handlem międzynarodowym, umowami, zasadami uznawania orzeczeń i kwestii jurysdykcyjnych. Przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Bartosz Grohman, podniósł w swoim wystąpieniu, że uwaga prawników nie powinna skupiać się wyłącznie na skutkach biznesowych Brexitu, ale także na aspekcie humanitarnym i na fundamentalnych prawach człowieka. Przedstawiciel polskiej Adwokatury wskazał, że podczas dyskusji o skutkach Brexitu nie padła żadna odpowiedź na pytanie, co stanie się z obywatelami UE z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, którzy jako obywatele Unii przybyli do Wielkiej Brytanii, założyli tutaj rodziny, zakupili nieruchomości i podjęli pracę. W ocenie adw. Grohmana, to właśnie liderzy środowisk prawniczych powinni upominać się o ludzi i dbać o poszanowanie ich nabytych praw (prawa do pobytu, pracy).

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo