Prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro potwierdził w czwartek, że jego resort pracuje nad przygotowanym przez prokuraturę projektem nowelizacji kodeksu postępowania karnego. Media doniosły, że zgodnie z projektem, prokurator mógłby wydobyć od adwokata poufne informacje o jego kliencie bez pytania sądu o zgodę. To samo miałoby dotyczyć przedstawicieli innych zawodów ustawowo zobowiązanych do zachowania tajemnicy, np. dziennikarzy.
Zmiany w przepisach dotyczących tajemnicy zawodowej na pewno nie będą dotyczyć dziennikarzy. Co do innych grup - nie chciałbym jeszcze zajmować stanowiska. Wysłuchuję obecnie ekspertów, ustosunkuję się do tego, po wysłuchaniu wszystkich uczestników prac - powiedział Zbigniew Ziobro w radiowych "Sygnałach Dnia".
Stanowisko w sprawie projektu nowych przepisów wydało Porozumienie samorządów zawodowych i stowarzyszeń prawniczych. Wyraża w nim zdecydowany sprzeciw wobec "inicjatyw legislacyjnych zmierzających do obniżenia standardów ochrony tajemnicy zawodowej".
Przypomina w nim, że tajemnica zawodowa ma charakter gwarancyjny, a jej beneficjentami są obywatele. - Ochrona wynikająca z przestrzegania tajemnicy zawodowej gwarantuje między innymi prawo do rzetelnego procesu oraz prawo do prywatności, które chronione są nie tylko na gruncie Konstytucji RP, ale także na podstawie norm prawa międzynarodowego - czytamy w stanowisku.
Porozumienie samorządów zawodowych i stowarzyszeń prawniczych wskazuje, że praktyki organów Państwa, których skutkiem jest zagrożenie lub naruszenie tajemnicy zawodowej, w tym poprzez inicjowanie zmian ustawodawczych zmierzających do przekazania decyzji o uchyleniu tajemnicy zawodowej prokuratorowi, w miejsce niezawisłych sądów, godzą w zaufanie obywateli do państwa, prowadzą do utraty poczucia bezpieczeństwa, podważając wiarygodność oraz legitymację wymiaru sprawiedliwości. - Takie postępowanie godzi w podstawowe zasady państwa prawa, prowadząc jednocześnie do erozji tych zasad - podkreślono w stanowisku.