W miniony poniedziałek upłynął termin konsultacji nowej ustawy o prokuraturach. Jak się dowiedziała „Rz”, większość zgłoszonych do tej pory to opinie krytyczne wobec projektu ministra Zbigniewa Ćwiąkalskiego. – Dostaliśmy kilkadziesiąt opinii od zgromadzeń prokuratorów różnych szczebli, ale również od pojedynczych osób – mówi prokurator Ewa Piotrowska, rzeczniczka ministra Ćwiąkalskiego.
Propozycje reformy ostro skrytykowała prokurator Beata Mik, była dyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, członek Rady Prokuratorów przy prokuratorze generalnym, z 29-letnim stażem prokuratorskim. – Największym błędem jest zniesienie prokuratur apelacyjnych oraz utrzymanie wydziałów ds. przestępczości zorganizowanej na szczeblu centralnym – mówi Mik. Wydziały zamiejscowe Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej (jest ich 11) po reformie mają podlegać Prokuraturze Generalnej, a nie, jak obecnie, Prokuraturze Krajowej. – Nie do przyjęcia jest propozycja, by można było odwołać szefa prokuratury okręgowej czy rejonowej, jeżeli przemawia za tym „dobro służby” – uważa Mik. – To pojęcie jest nieostre. Ktoś mógłby być odwołany ze stanowiska, bo np. spóźnia się do pracy. W tym kontekście kadencyjność funkcji jest iluzoryczna.
Jeszcze bardziej krytyczna jest opinia nowo powstającego stowarzyszenia prokuratorów „Ad vocem”, której współzałożycielką jest była prokurator okręgowa w Bielsku-Białej Małgorzata Bednarek. Śledczy z „Ad vocem” uważają, że omawiany projekt może doprowadzić do jeszcze większego upolitycznienia prokuratury, gdyż to właśnie politycy – posłowie i senatorowie – będą wybierać kandydata na prokuratora generalnego.
Śledczy jako potencjalne niebezpieczeństwo postrzegają fakt, że do Prokuratury Generalnej będą mogli awansować nie tylko przedstawiciele środowiska śledczych, ale również przedstawiciele innych zawodów prawniczych. Zdaniem „Ad vocem” rodzi to niebezpieczeństwo, że na przykład adwokaci będą mogli ulegać pokusie działania w interesie byłych klientów. Zwłaszcza że nie przewidziano żadnego okresu karencji.
Opinie i projekt ustawy: www.rp.pl/raport_o_prokuraturze