„Adwokaci polscy Ojczyźnie”, – taki tytuł nosi wystawa, która na 18 planszach i blisko 100 zdjęciach i obrazach przedstawia dzieje adwokatury – od czasów najdawniejszych przedstawiających biogramy m.in. Pawła Włodkowica z Brudzenia (ok. 1370 – 1435), Józefa Wybickiego (1747 – 1822) po czasy współczesne, gdzie odnajdziemy zdjęcia m.in. Edwarda Wende, Krzysztofa Piesiewicza i Jana Olszewskiego.
Ekspozycja podzielona jest na sześć części. „W dawnych czasach”, „W odbudowie Polski i życiu publicznym w II Rzeczpospolitej”, „II wojna światowa”, „Przeciw komunizmowi w Polsce Ludowej”, „W nauce” oraz „W literaturze, sztuce i sporcie”.
Wystawa inauguruje uroczyste obchody rocznicy utworzenia samorządowej organizacji polskiej adwokatury. Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, podkreślała, że jest to dobry czas na refleksje nad wypełnianiem przez niezależny samorząd adwokacki jego konstytucyjnych i ustawowych zadań. Ta rocznica to także czas przypomnienia i hołdu dla adwokatów i aplikantów, którzy stanowili wzór zachowań społecznych i patriotycznych, często kosztem wolności i życia – mówiła prezes NRA.
Wystawę można oglądać w Warszawie u zbiegu Alei Ujazdowskich i ul. Agrykoli do końca października
. Powstała z inicjatywy NRA, jej scenariusz opracowali adw. Stanisław Mikke oraz dr Adam Redzik.