To jedna z nowości, które wprowadza wchodzący dziś w życie zmieniony [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=294331]regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (DzU nr 235, poz. 1608)[/link].
[b]Po 1 kwietnia największe zmiany czekają prokuratury apelacyjne.
Dotyczą także funkcjonowania Biura do spraw Przestępczości Zorganizowanej.[/b] Od dziś do jego zadań należy też koordynowanie postępowań przygotowawczych w sprawach przestępczości zorganizowanej i korupcyjnych. W grę wchodzi korupcja w organach władzy ustawodawczej, administracji rządowej, samorządowej, wymiarze sprawiedliwości, organach ścigania i kontroli. Przypilnuje ono także innych spraw, które ze względu na swoją wagę trafiły do prokuratur apelacyjnych.
Korekta czeka także postępowanie wizytacyjne. Wizytacje i lustracje prokuratur okręgowych przeprowadzą wizytatorzy prokuratury wyższej, tj. apelacyjnej. Rejonowymi zajmą się prokuratorzy apelacyjni lub okręgowi. Od dziś wyniki takiej wizytacji omawiać się będzie na specjalnych naradach zwoływanych po miesiącu od momentu przekazania uwag do sprawozdania z wizytacji.
Skład prokuratorów naradzających się też nie będzie przypadkowy. W zależności od szczebla kontrolowanej jednostki w naradzie weźmie udział: prokurator generalny (kiedy kontrolowana była prokuratura apelacyjna), apelacyjny (okręgowa) i okręgowy oraz apelacyjny (rejonowa).