Reklama
Rozwiń

Absolwenci studiów konkurencją dla adwokatów i radców

Absolwenci studiów prawniczych będą mieli wybór: szukać pracy w kancelarii lub zacząć samemu indywidualną praktykę

Publikacja: 04.07.2011 04:40

Dwanaście punktów rocznie, np. za szkolenia i publikacje, będzie musiał zdobyć członek palestry, aby

Dwanaście punktów rocznie, np. za szkolenia i publikacje, będzie musiał zdobyć członek palestry, aby spełnić powinność podwyższania kwalifikacji

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Posłowie przygotowują przepisy, które pozwolą ustanawiać magistrów prawa jako pełnomocników stron w procesach cywilnych przed sądami rejonowymi. Mogą być uchwalone jeszcze w tej kadencji parlamentu.

Doradca  jak radca

– Naszym celem jest przede wszystkim zwiększenie dostępu do fachowych pełnomocników prawnych w najprostszych sprawach rozstrzyganych w sądach rejonowych, tak żeby z ich pomocy mogło korzystać więcej ludzi – tłumaczy Robert Kropiwnicki, poseł PO popierający wpuszczenie absolwentów do sądów.

Absolwent prawa będzie miał niemal  takie same  uprawnienia zawodowe jak dziś  adwokat czy radca prawny. Nie pozostanie to bez wpływu na rynek pracy. Dziś zdobycie uprawnień adwokata lub radcy nierzadko oznacza dla młodego prawnika nie awans zawodowy, ale kłopoty w pracy i konieczność szukania nowego miejsca zatrudnienia.

– Przez cztery lata pracowałam w jednej z warszawskich kancelarii za 2 tys. zł miesięcznie. Kiedy skończyłam aplikację, zdałam egzamin prokuratorski i wpisałam się na listę radców prawnych, szef zwolnił mnie z pracy. Na pytanie o powody usłyszałam, że teraz, kiedy jestem już radcą prawnym, nie jestem potrzebna, bo na moje miejsce kancelaria woli zatrudnić prawnika bez aplikacji, który będzie dużo tańszy – mówi Iza. – Tak samo kancelaria postąpiła z ośmioma innymi osobami, które w tym samym czasie uzyskały tytuł zawodowy adwokata lub radcy prawnego – dodaje.

Grunt to oszczędności

–  Klienci  kancelarii ostrożnie wydają swoje pieniądze, więc kancelarie deklarują, że chętnie zatrudnią prawników bez aplikacji, bo są  dużo tańsi – mówi adwokat Bartosz Grohman z Naczelnej Rady Adwokackiej.

Reklama
Reklama

Poza tym nie muszą im też co roku podnosić wynagrodzenia ze względu na to, że zdały na kolejny rok aplikacji – komentuje prof. Marek Chmaj, radca prawny prowadzący kancelarię w Warszawie.

4,5 tys. osób zdawało w lipcu egzamin adwokacki i radcowski

Po  wejściu nowych przepisów tysiące absolwentów prawa będzie miało po studiach  wybór: szukać pracy w kancelarii lub zacząć praktykę na własną rękę. Zauważają jednak, że praca pod nadzorem doświadczonego szefa jest zupełnie czymś innym niż samodzielne prowadzenie kancelarii i występowanie przed sądem.

– To wymaga większej wiedzy, doświadczenia i wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Prawnicy bez aplikacji nie są do tego przygotowani – uważa Bartosz Grohman.

Zdaniem prof. Marka Chmaja źle będzie, jeśli doradcy prawni, niemający obowiązku posiadania ubezpieczenia OC i niepodlegający odpowiedzialności dyscyplinarnej, uzyskają prawo do występowania przed sądem.

39 tys. adwokatów i radców czynnych zawodowo zrzeszonych jest w korporacjach

Reklama
Reklama

– Jeśli taki prawnik źle poprowadzi sprawę, to koszty  poniesie jego klient – zauważa.

Samorządy adwokackie i radcowskie zauważają ponadto, że na utworzeniu zawodu doradcy prawnego najbardziej stracą młodzi prawnicy.

– Dzisiaj  klienci poszukują przede wszystkim doświadczonych prawników i kompetentnej porady. Jeśli więc doradcy bez żadnego doświadczenia otworzą swoje kancelarie, to może być im trudno utrzymać się na rynku  i  po  prostu przeżyć – ostrzega  Grohman.

Nauka w kancelarii

–To dobrze, że absolwent prawa będzie mógł  podczas pracy w kancelarii nabierać także doświadczenia w występowaniu  przed sądem. Potem mógłby zdawać egzaminy zawodowe na adwokata czy radcę. Tworzymy bowiem równoległą do  aplikacji drogę dochodzenia do pełnych  uprawnień zawodowych, a w perspektywie – do otwarcia własnej kancelarii –  uważa  poseł Robert Kropiwnicki.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorów a.jaraszek@rp.pl, i.walencik@rp.pl

Czytaj też artykuły:

Reklama
Reklama

 

Zobacz więcej w serwisie:

Prawnicy, doradcy i biegli

»

Adwokaci i radcowie

Reklama
Reklama

Posłowie przygotowują przepisy, które pozwolą ustanawiać magistrów prawa jako pełnomocników stron w procesach cywilnych przed sądami rejonowymi. Mogą być uchwalone jeszcze w tej kadencji parlamentu.

Doradca  jak radca

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Reklama
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Prawo karne
Ziobrowe prawo trzyma się mocno. Dlaczego resort Bodnara wstrzymuje zmiany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama