Na dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, z udziałem m.in. Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Marszałka Sejmu Ewy Kopacz, Prezesa RM Donalda Tuska, Wicemarszałka Senatu Marii Pańczyk-Pozdziej oraz Prezesa TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego, Andrzej Seremet zaznaczył, że nowa pozycja ustrojowa prokuratury, a zwłaszcza Prokuratora Generalnego bez wątpienia ułatwia wypełnianie funkcji niezależnego rzecznika praworządności w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym i dodał, iż właśnie tak tę funkcję postrzega.
Prokurator podkreślił przy tym, że wraz z podległymi prokuratorami zajmującymi się problematyką konstytucyjną uczestnicząc w sprawach przed Trybunałem Konstytucyjnym kieruje się ściśle jurydycznym i apolitycznym spojrzeniem na problemy rozstrzygane przed sądem konstytucyjnym jako sądem prawa.
Jak wynika z ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, Prokurator Generalny jest uczestnikiem postępowania we wszystkich sprawach, którym Trybunał nada bieg. Zadania Prokuratora Generalnego jako uczestnika postępowania przed TK realizuje Biuro Spraw Konstytucyjnych PG.
Na dowód tego przedstawiono statystyki pokazujące aktywność prokuratury w postępowaniu przed TK i np. w 2011 r. w Biurze Spraw Konstytucyjnych opracowano 121 (w tym 3 dodatkowe) stanowisk Prokuratora Generalnego w sprawach rozpoznawanych przez TK. Ponadto w ubiegłym roku wzrosła także ilość własnych wniosków Prokuratora Generalnego skierowanych do TK (7 wniosków w porównaniu z 1 takim wnioskiem w 2010 r.). Łącznie przed TK w 2011 r. odbyło się 69 rozpraw i wszystkie z udziałem prokuratorów Biura.