Przypadająca 6 lipca rocznica utworzenia zawodu i samorządu radców jest obchodzona w oczekiwaniu na przyznanie możliwości obron w sprawach karnych. Projekt stosownych zmian ustawowych ma wkrótce trafić na obrady rządu, a prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz ocenia, że sprawa znajdzie finał jeszcze przed końcem jego kadencji, tj, do listopada 2013 r.

– Jesteśmy przygotowani do nowych zadań, bo już 11 tysięcy radców przeszło państwowy egzamin z prawa karnego, a wkrótce przejdzie go 10 tys. aplikantów – poinformował wczoraj szef samorządu radcowskiego na konferencji z okazji jubileuszu. Zaznaczył, że spór wokół rozszerzenia uprawnień – zwłaszcza z adwokatami – wynika głównie z kwestii obsługi spraw z urzędu. – Mamy tu paradoks, bo adwokaci boją się, że zabierzemy im „urzędówki", a wielu radców boi się, że będą je dostawali, choć nie chcą – zauważył Bobrowicz.

Radcowie zapowiadają, że na zjeździe pod koniec 2013 roku zostanie uchwalony nowy kodeks etyki. Wprawdzie nie doszło do porozumienia między samorządami radców i adwokatów o przyjęciu jednolitego kodeksu etyki dla tych zawodów, ale nowy kodeks ma wykorzystać dorobek wspólnych prac warszawskich izb prawników z obu samorządów. Jak zapowiada Maciej Bobrowicz, kodeks będzie najnowocześniejszy w Europie i odniesie się m.in. do informowania o działalności radcy w Internecie.

Samorząd radców dobrze ocenia najnowsze propozycje ministra sprawiedliwości, wiążące bezpłatne usługi prawne z działalnością samorządu. Taka propozycja pojawiła się w najnowszej wersji projektu tzw. ustawy deregulacyjnej. W praktyce ma to zapewnić, by taka działalność nie podlegała VAT i podatkowi dochodowemu. Brzmienie nowych przepisów tak współgrałoby z przepisami i interpretacjami fiskalnymi, że działalność pro bono w większości przypadków zawsze byłaby wolna od podatku. – Nadal jednak prowadzimy dyskusję z Ministerstwem Finansów o zniesieniu obowiązku wystawiania formularzy PIT z kwotą podatku przez radców pracujących na etacie – zadeklarował Maciej Bobrowicz, dodając że jest tylko umiarkowanym optymistą co do rozwiązania tej sprawy.

Samorząd radcowski zrzesza dziś ponad 30 tys. radców i ponad 11 tys. aplikantów radcowskich, zrzeszonych w 19 izbach okręgowych.