To już czwarty zjazd w historii samorządu doradców. 173 delegatów z całego kraju spotka się w Warszawie w szczególnych okolicznościach. Sejm pracuje bowiem nad ustawą deregulującą ten zawód (czytaj też "Doradcy podatkowi z tarczą, urbaniści na tarczy"). Proste czynności doradztwa, takie jak prowadzenie ewidencji podatkowych i ksiąg rachunkowych, miałyby być dostępne dla wszystkich, bez konieczności zdawania państwowego egzaminu.
Czy będą masowe odejścia
Ponieważ taka właśnie działalność jest głównym źródłem utrzymania dla większości doradców, nie brakuje opinii, że znaczenie zawodu zmaleje po deregulacji. Są nawet obawy, że znaczna część z niemal 7,8 tys. czynnych dziś zawodowo doradców wystąpi z samorządu. Robiąc to samo co dotychczas, nie musieliby wtedy płacić składek na samorząd oraz na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Zaoszczędziliby w ten sposób rocznie co najmniej 1300 zł.
Podczas wczorajszych obrad sejmowej Komisji ds. Ograniczania Biurokracji doradcom udało się przekonać posłów, by czynności takie jak udzielanie porad, sporządzanie ekspertyz i opinii na tematy podatkowe pozostawić w gestii licencjonowanych doradców podatkowych (a także adwokatów, radców prawnych i biegłych rewidentów). To jednak prawdopodobnie nie wyeliminuje ryzyka, że ilość doradców się zmniejszy. Dlatego delegaci mają przyjąć uchwałę tworzącą tzw. fundusz restrukturyzacyjny. Ma on zapewnić finansowanie struktur samorządowych w tych regionach, w których składki uszczuplonej liczby doradców nie wystarczą na utrzymanie biur samorządowych.
Szkolenia i etyka ?po nowemu
Podczas trwających do niedzieli obrad delegaci mają przyjąć kilka uchwał poświęconych m.in. systemowi obowiązkowych szkoleń zawodowych i etyki zawodowej. Do obowiązkowych szkoleń mają być zaliczane te dotyczące prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Obowiązek szkoleń ma być uważany za spełniony nawet wtedy, gdy doradca podatkowy odbędzie je w innych korporacjach zawodowych, np. adwokatów czy radców prawnych.
Z obowiązku odbywania szkoleń zostaną zwolnieni doradcy seniorzy, którzy osiągnęli wiek 70 lat. Będzie stosowane także w nadzwyczajnych sytuacjach, np. po wypadkach losowych. Uregulowane zostaną też zasady etyki, pozwalające doradcy podatkowemu dokonać substytucji innemu doradcy, np. przy prowadzeniu spraw sądowych.