Chodzi o przygotowany przez senatorów projekt nowelizacji ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Ma on dostosować system prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 lipca 2014 r. (sygn. akt K 23/11).
Przypomnijmy, iż równo rok temu TK orzekł, iż zasady dostępu służb specjalnych do billingów obywateli oraz stosowania przez nie podsłuchów są częściowo niekonstytucyjne. Za całkowicie niezgodne z ustawą zasadniczą uznano nieprecyzyjność zapisów co do podsłuchów oraz brak niezależnego organu kontrolującego zasadność sięgania po billingi, natomiast w części za niezgodne uznano przepisy o dostępie służb specjalnych do billingów obywateli.
W ubiegłym tygodniu o wstrzymanie prac nad projektem dostosowującym przepisy do wyroku TK zaapelowała Naczelna Rada Adwokacka. Jej zdaniem, projekt w aktualnej postaci godziłby w prawa i wolności jednostki, stwarzając możliwości inwigilacji obywateli bez właściwego nadzoru oraz niedopuszczalnej ingerencji przez służby specjalne i policyjne w służące ochronie praw i wolności tajemnice zawodowe, szczególnie tajemnicę obrończą, adwokacką i radcowską.
W poniedziałek również krytyczne stanowisko do projektu senatorów przedstawił samorząd radcowski. Opinię dla Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych przygotowali dr hab. Sławomir Patyra i Magdalena Gnutek-Jedenak.
Już na wstępie radcy podkreślają, że na obecnym etapie prac legislacyjnych, projekt jedynie połowicznie wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego.