#RZECZoPRAWIE - Stojak: prokuratura ma problem ze sprawami gospodarczymi

Choć wciąż rośnie w Polsce przestępczość parabankowa, orzekane są za nią bardzo niskie kary. Dlaczego tak się dzieje? Jakie problemy ma prokuratura ze sprawami gospodarczymi? Na pytania Ewy Usowicz odpowiadał w programie #RZECZoPRAWIE prokurator Sławomir Stojak z Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Aktualizacja: 19.05.2016 17:52 Publikacja: 19.05.2016 15:37

Sławomir Stojak

Sławomir Stojak

Foto: rp.pl

Coraz częściej słyszymy o przestępczości parabankowej. W tych wypadkach wymierzane są jednak bardzo niskie kary. Z czego to się bierze?

Nie możemy generalizować. Każdy proces powinien być rozpatrywany oddzielnie. Akty oskarżenia w tego rodzaju sprawach nie są kierowane tylko wobec głównych sprawców, ale też pomocników i tzw. słupów. Może dlatego kary nie są wysokie.

W kodeksie karnym określono dyrektywy wymiaru kary. Są to wskazówki dla sądu, które pomagają w wyborze kary lub środka karnego. Powinny one spełniać swoją rolę i wpływać na świadomość społeczną. W razie zbyt niskiego wymiaru kary prokurator powinien skierować apelacje od wyroku.

Co jest najbardziej problematyczne w sprawach gospodarczych?

Te procesy są bardzo skomplikowane. Wynika to z obszernego postępowania dowodowego. Są to setki, a nawet tysiące pokrzywdzonych i bardzo obszerna dokumentacja. Często korzystamy z pomocy biegłych.

Prokuratura coraz lepiej radzi sobie z przestępczością gospodarczą. W sądach rejonowych powstały wydziały z wyspecjalizowanymi prokuratorami, którzy będą się tym zajmować. Liczymy na poprawę w wykrywaniu tego rodzaju przestępstw.

Śledczy posługują się biegłymi z dziedziny księgowości i rachunkowości. Badają sprawę by wykryć źródło finansowania, wysokość strat i ustalić krąg osób pokrzywdzonych.

Spada przestępczość kryminalna, a rośnie gospodarcza. W jakiej dziedzinie prawa gospodarczego widoczny jest największy wzrost?

Zauważamy przyrost liczby przestępstw skarbowych. Prokuratura ma problem z wyłudzaniem nienależnego podatku VAT. Od 2014 roku sprawy te dotyczą kwot rzędu 10 miliardów złotych.

Jaki jest przeciętny czas trwania postępowań gospodarczych?

W postępowania dużych sprawach gospodarczych mówimy o latach.

Problemem jest współpraca prokuratury z urzędami skarbowymi. Śledczy mają dużą szansę na określenie przestępców, gdy urząd zabezpieczy dowody.

Jeśli chodzi o wyłudzanie podatków, to duże znaczenie mają tu czynności organów skarbowych. Wydanie decyzji podatkowej trwa.

Zobacz wideo: Stojak w #RZECZoPRAWIE

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr