14,3 mln zł – tyle zobowiązań w ramach konsorcjów mają dziś szpitale marszałkowskie na Dolnym Śląsku. W Warszawie w dwóch placówkach kwota ta sięga blisko 40 mln zł.
Część spraw jest już w sądzie. To swego rodzaju niezamierzony skutek działań podmiotów finansowych, które wprowadziły na rynek różnorakie instrumenty finansowe niezgodnie z prawem (m.in. w postaci umów konsorcjum). Jak z nimi walczyć?
Prokurator generalny przygotował właśnie wytyczne dla prokuratorów w tej sprawie. W przypadku wystąpienia zdarzeń wskazujących na nieważność umowy przenoszącej wierzytelność należną z tytułu wykonania świadczeń na rzecz zakładu leczniczego prokuratorzy mają składać pozwy do sądu.
Ich celem ma być ustalenie nieważności czynności prawnej sprzecznej z ustawą albo mającej na celu obejście ustawy i w konsekwencji wyeliminowanie z obrotu prawnego nieważnej umowy.
Jeżeli postępowania sądowe w takich sprawach będą się toczyły, to prokuratorzy mają zgłaszać w nich swój udział. Podstawą składania pozwów przez śledczych powinien być art. 189 kodeksu postępowania cywilnego i art. 58 § 1 kodeksu cywilnego.