Minister sprawiedliwości chce poprawić regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Chodzi o niejasne dzisiaj przepisy dotyczące obecności innych osób niż strony postępowania i ich przedstawiciele podczas czynności dowodowej innej niż przesłuchanie podejrzanego, pokrzywdzonego albo świadka. Udział w czynności dowodowej (czyli prawo do aktywnego w niej uczestniczenia i częściowego kształtowania jej przebiegu) jest ograniczony jedynie do stron i ich przedstawicieli.
Kodeks postępowania karnego nie rozstrzyga jednoznacznie, czy prokurator może dopuścić osobę trzecią do obecności w czynności dowodowej na podstawie własnej decyzji, jeżeli brakuje stosownej normy prawnej, czy też jej nieistnienie oznacza, że prokurator nie może tego zrobić. Chodzi o dwie sprawy. Po pierwsze, obecność osoby trzeciej przy czynności może być uprawnieniem, które ustawodawca daje stronie lub innemu uczestnikowi postępowania. W takiej sytuacji uprawnienie to musi znajdować podstawę prawną w konkretnym przepisie.
Po drugie, obecność osoby trzeciej przy czynności dowodowej może wynikać z samej jedynie decyzji prokuratora. Wtedy obecność przy czynności nie musi być unormowana w ustawie, bo nie jest uprawnieniem.
Minister postanowił więc usunąć wątpliwości. Projekt właśnie trafił do Rządowego Centrum Legislacji. Przewiduje, że na wniosek organu państwowego prowadzącego na podstawie ustawy postępowanie, którego przedmiot pozostaje w związku z przedmiotem postępowania przygotowawczego, prokurator może zezwolić na obecność przedstawiciela tego organu podczas czynności dowodowej innej niż przesłuchanie podejrzanego, pokrzywdzonego albo świadka, jeżeli nie utrudni to czynności, a może służyć powzięciu przez ten organ informacji istotnych dla prowadzonego postępowania.
Jeżeli obecność takiego przedstawiciela utrudnia czynność dowodową, prokurator cofa zezwolenie.