Były dziekan stołecznej adwokatury Grzegorz M. zawieszony

Były dziekan stołecznej adwokatury zawieszony. Chodzi o udział w tzw. dzikiej reprywatyzacji

Aktualizacja: 17.10.2017 20:14 Publikacja: 17.10.2017 20:07

Były dziekan stołecznej adwokatury Grzegorz M. zawieszony

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki


Sąd dyscyplinarny izby adwokackiej w Warszawie  podjął właśnie decyzje o "bezterminowym tymczasowym" zawieszeniu w wykonywaniu czynności zawodowych adwokata Grzegorza M. To były dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, znany karnista, który dał się szerzej poznać opinii publicznej, jako jeden ze współużytkowników wieczystych Chmielnej 70 - słynnej działki przy Pałacu Kultury i Nauki. Zwrot tej nieruchomości w lipcu zakwestionowała komisja weryfikacyjna uchylając decyzję reprywatyzacyjną wydaną w 2012 roku przez prezydent Warszawy.

Na początku zeszłego tygodnia Grzegorzowi M., Marzenie K.byłej urzędniczce Ministerstwa Sprawiedliwości oraz biznesmenowi Januszowi P. prokuratura przedstawiła zarzuty korupcyjne.

Jak podawała Prokuratura Krajowa zarzuty związane były z przyjęciem oraz wręczeniem korzyści majątkowej znacznej wartości w łącznej wysokości nie mniejszej niż 31 milionów 410 tysięcy złotych oraz obietnicą korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 2 milionów 500 tysięcy złotych. Jak zaznaczają śledczy korzyści te zostały i miały zostać wręczone w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa. Naruszenie to polegało na wydaniu dwóch decyzji administracyjnych dotyczących ustanowienia na 99 lat prawa użytkowania wieczystego do niezabudowanego gruntu położonego w Warszawie przy Placu Defilad 1 (właśnie Chmielnej 70) oraz w Warszawie przy ul. Karowej 14/15, pomimo braku podstaw prawnych podjęcia takich decyzji.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo